Okazuje się, że Syryjczycy dobrze znają Greków i to nie tylko z wyspy Kos. Dziś Grecy nie za bardzo cieszą się na widok syryjskich uchodźców, choć siedemdziesiąt dwa lata temu sami poszukiwali u nich ratunku jako uchodźcy z II Wojny Światowej.
Hisham Munawar jest Syryjczykiem mieszkającym w Warszawie. W swojej ojczyźnie był dziennikarzem. Mieszkał w Aleppo.
To stare zdjęcie (powyżej) pokazuje greckich uchodźców, których 12,000 dotarło do syryjskiego miasta Aleppo (dziś w ruinie), uciekając przed koszmarem II Wojny Światowej na kontynencie europejskim. Niektórzy uważają, że jest to „paradoks stulecia”, jeśli spojrzy się na sytuację syryjskich uchodźców w dzisiejszej Grecji.
Zdjęcie z 1943 roku pojawiło się ostatnio w internecie i można je zakupić za 11 dolarów na amerykańskim amazonie.
Wygląda na to, że historia zatacza koło. Właściwie, gdyby nie brak kolorów, można by pomyśleć, że widać na nim współczesnych Syryjczyków – jako żywo przypomina zdjęcia, które widzimy w serwisach agencyjnych.
Pomiędzy 1939 a 1945 rokiem wielu Europejczyków uciekało z Europy w kierunku Bliskiego Wschodu (w tym wielu Polaków) i szukało schronienia w krajach arabskich takich jak Syria, Liban, Iran czy Egipt.
Sceny z udziałem Syryjczyków na plażach greckich powinny nam przypominać cierpienia Greków podczas I i II Wojny Światowej, kiedy Włochy i Niemcy napadły na Grecję powodując masowy exodus Greków w kierunku wschodnim do krajów arabskich. Aleppo było jednym z głównych miast, które ich przyjęło.
Na obrazku widać grupę biednie wyglądających ludzi w nędznych ubraniach, wśród nich i kobiety i dzieci i dorośli mężczyźni stojących w oczekiwaniu do polowej kuchni.
Niech cierpienie tych ludzi ze zdjęcia będzie przypomnieniem, że wojna nie wybiera ofiar. W jej obliczu wszyscy jesteśmy tacy sami, tak samo bezradni i tak samo oczekujemy pomocy.
362 thoughts on “Paradoks stulecia! Syryjskie Aleppo przyjęło 12,000 greckich uchodźców wojennych 72 lata temu!”
Komentarze są wyłączone.