5/5 – Grant Wood
Kto nie zna tego obrazu… American Gothic – przedstawienie konserwatywnej Ameryki, soli ziemi, na jednym płótnie. Jednak niewielu wie, że autor obrazu był gejem. Czy ta wiedza rzuca na obraz nowe światło? W naszym przekonaniu tak. Wydaje się, że ludzie z obrazu Wooda są kwintesencją wszystkiego tego, czego geje mogą się bać w tak zwanym „normalnym” społeczeństwie, które wierząc w miłościwego Boga prowadzi jednocześnie okrutną krucjatę przeciw homoseksualistom. Sam Grant twierdził, że obraz miał być pochwałą życia na wsi, ale krytycy, jak Gertruda Stein, i za nimi szeroka publiczność przyjęła obraz jako bezlitosną krytykę małomiasteczkowego purytaństwa.

Grant Wood zgłosił obraz na konkurs organizowany przez Instytut Sztuki w Chicago. Obraz przeszedłby niezauważony, gdyby nie naciski jednego ze ponsorów muzeum, który przekonał jury, by nagrodziło autora brązowym medalem i nagrodą pieniężną w wysokości 300 dolarów. Ten sam patron namówił także władze instytutu do zakupu dzieła, które wisi tam do dziś, stanowiąc ozdobę kolekcji i jeden z jej najjaśniejszych punktów.
Wood urodził się w stanie Iowa, wśród niekończących się pól, w 1891 roku i zmarł w 1942. Swój homoseksualizm trzymał w tajemnicy. Przez trzy lata żył nawet w małżeństwie z kobietą.
Czytaj także:
List otwarty do lesbijek, gejów, biseksualnych i transpłciowych, którzy pozostają w ukryciu.

Chcesz napisać polemikę? Wyślij swój tekst na kontakt@mediumpubliczne.pl
Ostatnie wpisy Rafał Betlejewski (zobacz wszystkie)
- Pasożyt – pierwsza powieść Rafała Betlejewskiego (Crowd Funding) - 2018-04-16
- Gdybym ci opowiedziała moje życie, to by ci włosy się na głowie sfilcowały – wspomnienie o sierocińcu w Tarnowskich Górach - 2018-04-15
- Scandal: A Polish Holocaust denier awarded with Jan Karski Humanitarian Award in New York! - 2018-04-11