Jeśli jesteś już szczęśliwym posiadaczem roweru – gratulacje. Warto zastanowić się jakie dodatki do tego jednośladu ułatwią albo umilą nam podróżowanie jednośladem. 

Akcesoria rowerowe – kask

Niby nie bezpośrednio akcesorium rowerowe, ale nieodzowny element dla bezpiecznej jazdy. Jak w przypadku samego roweru, także kask należy dostosować do tego, gdzie najczęściej planujemy jeździć. Rodzaje takich ochraniaczy dla głowę różni się od siebie poziomem zabudowania, a także kształtem i materiałem. Podobieństwa widać także w nazewnictwie poszczególnych ich typów. Także tutaj mamy kask miejski i szosowy, ale także „orzeszki” (do jazdy na BMXach) i MTB (przystosowanych dla rowerów górskich). Duże znaczenie ma więc to jakie szlaki planujemy przemierzać.

Jak przewozić bagaż na rowerze?

Możliwości mamy kilka i poza – między innymi – standardowym bagażnikiem możemy zaopatrzyć się w dodatkową przestrzeń na nasze rzeczy. Odpowiedzią na to pytanie może być: sakwa rowerowa. Umożliwia ona montaż do bagażnika naszego pojazdu. Niektóre modele umożliwiają także noszenie jej niczym torby kurierskiej. Zresztą opcja dodatkowego bagażnika z przodu także jest realna. Są one przytwierdzane do ramy w tym miejscu, w którym zwyczajowo instaluje się koszyk.

Wśród bagażu montowanego na froncie panuje bogactwo wzorów jak np. wiklinowe kosze. Jako alternatywę dla tego, co zakładamy na rower można pomyśleć o założeniu czegoś na siebie. Nerki i hip-bagi zapinane w pasie dają nam wolne ręce i minimalne obciążenie dla pleców. Ilość rzeczy, które można do nich włożyć wcale nie należy do najmniejszej, pomimo niewielkich rozmiarów takiego bagażu. Popularnym sposobem na spakowanie się na rower są także plecaki rowerowe oraz wspomniane torby kurierskie.

Sposób w jaki są one zakładane nie ogranicza ruchów w czasie jazdy. Ponadto kształt mają dopasowany tak, by nie przeciążać podczas intensywnego kręcenia kołami. Ciekawą opcją są też plecaki, które poza przegródkami do rowerowych narzędzi mają także wbudowany bukłak z wodą. Najważniejsze jest to jak ciężkie rzeczy chcemy przewozić i jaką mamy możliwość ich spakowania w drogę.

Inne przydatne akcesoria rowerowe

Dla zaznaczenia swojej obecności na trasie nieodzowne jest bycie widocznym. Koniecznością – szczególnie przy zbliżającej się jesieni – jest zapewnienie sobie odpowiedniego oświetlenia. Światła przednie, tylnie i dodatkowe elementy odblaskowe na pewno nie zaszkodzą w bezpiecznym podróżowaniu. Warto także sygnalizować pewne rzeczy dźwiękiem dzwonka.

Jeśli nie tylko chcemy być lepiej widziani (i słyszani), ale także lepiej widzieć, to zakup lusterka może być strzałem w dziesiątkę. Dla zapalonych kolarzy, którzy chcą „kolekcjonować” swoje kilometry przydatnym gadżetem może być licznik rowerowy. Pozwala on mierzyć czas jazdy, dystans, który przebyliśmy, czy inne statystyki na temat naszej wyprawy. Także dla początkujących jednośladów będzie przydatne, gdyż umożliwi ono sprawdzanie postępów naszych kolejnych wojaży. Dla trochę zagubionych fanów jednośladu pomocna będzie nawigacja rowerowa. Z łatwością można także wykorzystać mapy rowerowe w smartfonie, który przy pomocy uchwytu na telefon daje się bezpiecznie przymocować do ramy albo kierownicy. Producenci oferują sprzęt na każdą okazję. Możemy trafić na modele z kieszonką na powerbank, czy takie, które są odporne na czynniki atmosferyczne. Dzięki temu nie zjedziemy z trasy nawet w ulewie.

Jeżeli chcemy zyskać większą niezależność na drodze powinniśmy rozważyć zakup zestawu „pierwszej pomocy” dla naszego jednośladu. Przenośna pompka może znaleźć się na wyposażeniu takiej rowerowej apteczki razem z kompletem podstawowych narzędzi, które pomogą nam podreperować swój pojazd w kryzysowej sytuacji. Przezornie możemy się też zaopatrzyć w zapasowe dętki. Jednym z najbardziej optymalnych wyborów jest zakup tool-kita, który zawiera w jednym miejscu wszystkie najprzydatniejsze przybory do szybkiej naprawy. Aby dodatkowo zabezpieczyć rower oszczędzając miejsce warto zainwestować w U-lock. Niektóre nerki mają na niego specjalne miejsce, by nie zabierał on dodatkowej przestrzeni.

Warning: A non-numeric value encountered in /usr/home/rmenkala35/domains/mediumpubliczne.pl/public_html/wp-content/themes/Newspaper/includes/wp_booster/td_block.php on line 1008

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here