Przedpokój to zapowiedź całego domu czy mieszkania, to tu witacie się ze swoim psem, pozostawiacie pocztę, klucze, to również tu przyjmujecie gości do siebie. Przedpokój to ważne miejsce organizacyjne całego domu, a niestety bardzo często jest zaniedbywany.
Często korytarz ten traktowany jest jako „graciarnia”, niedbale ułożone buty, odstawione pudła lub rzeczy, które nie nadają się do przetrzymywania w innych pomieszczeniach. Brak odpowiedniej organizacji przestrzeni doprowadza do dużego bałaganu i nieestetycznego efektu.
Aranżacja takiej przestrzeni jest o tyle trudna, że nie ma na nią uniwersalnego złotego środka. Wpływa na to wiele czynników: wielkości przedpokoju, jego kształt, gust właścicieli oraz stylu, w jakim urządzono całe mieszkanie. Nie zapominajmy, że przedpokój to nie tylko półka na buty czy wieszaki na płaszcze, to również odpowiednia kolorystyka ścian, mądrze dobrana podłoga, ciekawe oświetlenie i wszelkiego rodzaju elementy dekoracyjne.
Co więc wybrać, aby nasz przedpokój stał się przyjemnym miejscem dla oka i ducha, aby w końcu czuć się spokojnie i mieć wszystko na miejscu?
Podobnie jak w przypadku aranżacji kuchni, sypialni czy łazienki poznajcie wielkość przestrzeni do wykorzystania. Odpowiednie wymiary znacznie ułatwią wam podjęcie decyzji jak zorganizować przedpokój, aby spełniał swoje zadanie i przede wszystkim wyglądało ładnie.
Po tym jak już określicie wymiary, czas podzielić przedpokój na strefy funkcjonalne. Korytarz to najbardziej praktyczne miejsce w domu, wszystko co w nim się znajduje powinno pełnić jakąś funkcję, głównie będą to meble do przechowywania ubrań i butów sezonowych. Zacznijcie od pozostawienia wystarczającej ilości miejsca na całkowite otwarcie głównych drzwi, w przypadku, gdy te otwierają się do wewnątrz. Kilka wspólnych stref to: schowek na płaszcze i kurtki, buty; akcesoria, takie jak rękawiczki, czapki, szaliki, okulary przeciwsłoneczne i parasole; torby i plecaki, klucze do domu i samochodu, telefony komórkowe, ładowarki, portfele; oraz miejsce do tymczasowego przechowywania poczty przychodzącej i wychodzącej, smyczy dla psów i tym podobnych.
Szafa
To najlepsza opcja na przechowywanie większej ilości rzeczy, o których wspominamy wyżej. W korytarzu takie szafy najczęściej sięgają, aż do sufitu. Dlatego na samą górę przeznaczcie to, czego nie będziecie potrzebować każdego dnia. Niezbyt komfortowe jest codzienne wspinanie się na wysokości szczególnie, gdy nie macie pod ręką czegoś, na czym mogliście przedostać się trochę wyżej. W zasięgu ręki trzymacie kurtki oraz inne elementy garderoby na co dzień.
Komoda
Jeżeli wasz przedpokój jest przestronny to komoda z pewnością będzie dobrym rozwiązaniem. Jest to dodatek, który nada charakteru przestrzeni, ponieważ sama jego budowa może być ciekawa, to przy okazji na blacie macie możliwość ustawienia obrazów, kwiatów, fotografii, które nadadzą przyjemnego, rodzinnego charakteru. W szufladach komody możecie przechowywać buty, ale też rękawiczki, czapki, szaliki oraz listy czy klucze.
Miejsce do siedzenia
To rozwiązanie idealnie sprawdzi się przy wielopokoleniowej rodzinie. Najmłodsi i ci najstarsi potrzebują chwili czasu, aby zdjąć lub nałożyć buty. Ławka w pobliżu przedpokoju to bardzo wygodna propozycja, szczególnie, jeśli korytarz jest integralną przestrzenią reszty domu, bez widzialnego podziału. Wtedy ława czy fotel nie dość, że będzie ułatwieniem w ubieraniu się, to również idealnym miejscem na chwilę relaksu.
Lustra
Lustra są idealne do większości korytarzy. Tworzą iluzję większej przestrzeni, a także odbijają światło, co pomaga oświetlić obszar, który często nie ma naturalnego światła. Kolejną praktyczną korzyścią jest to, że umieszczenie lustra umożliwia sprawdzenie swojego wyglądu przed wyjściem z domu, zamiast konieczności przechodzenia do innego pokoju. Ponadto większe lustra umożliwiają niższym i wyższym domownikom korzystanie z lustra bez stawania na palcach i schylania się.
Szafki na buty
Zmorą każdego przedpokoju są buty porozrzucane na podłodze. Wyglądają wyjątkowo niechlujnie i stwarzają ryzyko potknięcia. Dobra szafka na buty może usunąć wszystkie te problemy. Wymiary szafek na buty są bardzo różne, dlatego w przypadku większości gospodarstw domowych dostępne są opcje, w zależności od ilości miejsca. Od szerokich i niskich po wysokie i wąskie, szafki na buty są dostępne w różnych kształtach i rozmiarach, aby zaspokoić większość potrzeb.