Miłośnicy ogrodnictwa doskonale zdają sobie sprawę z tego, że rozmnażanie roślin, zwłaszcza poprzez sadzonki pędowe i wierzchołkowe, nierzadko powoduje wiele problemów, szczególnie początkującym w tej dziedzinie osobom. Dlatego samodzielne przygotowanie sadzonek, często wymaga wykorzystania środków do ukorzeniania roślin. Obecnie dostępne są one w wielu różnych wersjach, a ich użycie zwiększa prawdopodobieństwo sukcesu rozsady roślin. Co stosować do ukorzeniania? Podpowiadamy.
Spis Treści
Czy warto sięgać po ukorzeniacz do roślin?
Zarówno początkujący, jak i doświadczeni ogrodnicy, często decydują się na to, by rozmnażając krzewy i pnącza, a także sadzonki pędowe, zarówno zielone, półzdrewniałe, jak i zdrewniałe, wykorzystać ukorzeniacz do roślin. Czym jednak jest taki preparat? Otóż to produkt, który jak sama nazwa wskazuje, pomaga ukorzenić się roślinie. W jego składzie znajdują się różnego rodzaju substancje, w tym syntetyczne hormony roślinne, których zadaniem jest pobudzenie wzrostu komórek rośliny.
Są one odpowiedzialne między innymi za tworzenie się korzeni, ale także powstawanie owoców. Dlatego zastosowanie ukorzeniacza może wpłynąć na zwiększenie skuteczności rozmnażania sadzonek. Obecnie takie produkty sprzedawane są w różnych formach. Najczęściej jednak mają postać proszku, tabletek, żelu lub płynu. W ich składzie możemy znaleźć również środki grzybobójcze, witaminy, mikroelementy, a także inne substancje, które z jednej strony wspomagają proces ukorzeniania się rośliny, a z drugiej zabezpieczają ją przed chorobami czy gniciem.
Jak wybrać ukorzeniacz do roślin?
Na rynku dostępnych jest kilka różnych rodzajów ukorzeniaczy. Dlatego wybierając taki produkt, warto zwrócić uwagę czy sprawdzi się on w przypadku konkretnej rośliny. Do wyboru mamy preparaty stosowane do ukorzeniania sadzonek zielonych i półzdrewniałych, a także sadzonek szklarniowych, a więc w ukorzenianiu roślin domowych oraz balkonowych. Dostępne są również ukorzeniacze wykorzystywane w przypadku trudno ukorzeniających się drzew i krzewów, takich jak na przykład magnolia, leszczyna czy świerk. W sklepach ogrodniczych znajdziemy również uniwersalne preparaty, które można wykorzystać do ukorzeniania różnych grup roślin.
Jak stosować ukorzeniacz do roślin?
Osoby, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z przesadzaniem roślin, a także ich rozmnażaniem, powinny dokładnie przeczytać instrukcję ukorzeniacza, aby prawidłowo wykonać taki zabieg. Bez wątpienia jednak preparaty takie są łatwe w stosowaniu, ponieważ wystarczy zanurzyć podstawę sadzonki w proszku, a następnie wstrząsnąć jego nadmiar i umieścić sadzonkę w ziemi. Żeby proszek dobrze przylegał i oblepił łodygę, a także korzenie rośliny, którą chcemy ukorzenić, możemy ją lekko zwilżyć. Po wsadzeniu rośliny do pojemnika z mieszanką torfu i ziemi można go dodatkowo zakryć folią. Korzenie powinny być widoczne już po kilku dniach lub tygodniach, w zależności od gatunku jaki rozszczepiamy.