To w ostatnich latach forma aktywności fizycznej zdobywająca ogromną popularność. Wspinaczka została włączona również do rodziny sportów olimpijskich. Na pewno warto spróbować. Jak kupić buty do wspinaczki? Odpowiedź na to i inne pytania znajdziecie poniżej.

Buty do wspinaczki – czy trzeba je kupić?

Zaczniemy od tego, że jeśli pierwszy raz idziecie na ściankę (polecamy zacząć od niej, a nie od razu od wyjazdu w skały), to nie musicie od razu wydawać ogromnych pieniędzy. Ba, przy takie wizycie nie musicie mieć nawet butów do wspinaczki. Wystarczą tak naprawdę zwykłe trampki lub buty sportowe. To Wasza pierwsza wizyta. Na kwestie techniczne (również to w jaki sposób buty do wspinaczki pomagają w całym procesie) przyjdzie czas później. Podobnie ze strojem. Nie musicie kupować spodni do wspinaczki i magnezji przy pierwszej wizycie. Najpierw musicie się zorientować, czy taka forma aktywności fizycznej jest dla Was.

Jakie buty do wspinaczki dla początkującego?

Jeśli stwierdziliście, że chcecie zająć się wspinaniem i złapaliście bakcyla, to bez zakupu odpowiedniego obuwia się nie obędzie. Chociażby z tego powodu, że zdecydowanie ułatwia ono poruszanie się po ściance i skałach. W przeciwieństwie do wspominanych trampek i butów sportowych.

Jakie więc buty sprawdzą dla początkującego wspinacza. Możecie zacząć z wysokiego „C” i wydać na nie sporo pieniądze. Inwestując w najbardziej uznane marki na rynku. Natomiast na początek lepiej będzie wybrać buty do wspinaczki nieco tańsze. Po pierwsze i tak za pewne szybko przyjdzie Wam je zmienić. Będziecie się musieli nauczyć jak korzystać z takiego obuwia, a jest ono dość specyficzne.

Po drugie, jeśli zaczniecie się zagłębiać od samego początku w świat wspinaczkowy i traficie chociażby na dyskusję „buty wiązane vs buty na rzepy”, to po jej lekturze nie będziecie wiedzieć, jakie kupić. Chociaż tutaj warto zaznaczyć jedną rzecz. W przypadku pierwszych butów wspinaczkowych lepszym rozwiązaniem może się okazać model wiązany. Między innymi dlatego, że łatwiej będzie Wam go dopasować do stopy.

Jak mierzyć buty do wspinaczki?

Po pierwsze na gołą stopę. Dość szybko zrozumiecie, czy raczej doświadczycie na własnej skórze, ze skarpetki w czasie wspinaczki to zły pomysł. Zakładanie takiego buta w pierwszej chwili może się wręcz okazać niemożliwe. To efekt specyficznej formy tego obuwia (również jego asymetrii). Będzie się Wam wydawać, że musicie wciskać go na siłę. I że jest za mały. Ale taki ma właśnie być.

Z pewnym „ale”. Zbyt małe buty będą sprawiały ból przy przechodzeniu trasy. Z kolei zbyt duże buty wspinaczkowe będą utrudniały tę formę aktywności. Są one po prostu mniej precyzyjnie. Natomiast Wasze pierwsze obuwie na ściankę powinno być mniejsze, niż te które nosicie na co dzień. Na początku będzie to dziwne uczucie, ale z biegiem czasu się przyzwyczaicie. Jedna bardzo ważna rada. Pamiętajcie o tym, aby buty wspinaczkowe w przerwach między wchodzeniem na skałę czy ściankę zdejmować. Dać nogom odpocząć. Podobnie, jeśli będziecie asekurować partnerkę lub partnera w czasie jego wchodzenia na linie.

Buty skórzane czy syntetyczne?

Kolejna dyskusja, która co jakiś pojawia się na grupach i forach internetowych. Oba rozwiązania mają swoje zalety i wady. Zaczniemy od butów wykonanych ze skóry. Do zalet takiego obuwia zalicza się między innymi jego wysoką „oddychalność”. Taki model lepiej również dopasowuje się do skóry. No i last but not least – unikniecie nadmiaru nieprzyjemnego zapachu wydobywającego się z obuwia.

Z kolei model wykonany z tkanin syntetycznych mniej się rozbija. To akurat jego zaleta. Z kolei buty skórzane rozbijają się mocno. Niektóre z modeli syntetycznych będziecie mogli uprać w pralce. To przydatna zaleta, bo takie buty szybko łapią nieprzyjemny zapach. Wadą tego typu obuwia jest gorsze dopasowanie do stopy.

I na koniec jeszcze jedna rada. Waszych pierwszych butów wspinaczkowych nie kupujcie online. W ciemno. Musicie je przymierzyć, zobaczyć, wypróbować. Kolejne modele to już inna historia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here