Wybór pokarmu dla naszego pupila tylko z pozoru wydaje się łatwy. Trzeba pamiętać, by nie kierować się atrakcyjnym opakowaniem, ale czytać dokładnie etykiety. Pamiętając o kilku podstawowych zasadach będziemy w stanie odpowiednio dobrać jakościowe posiłki dla naszego przyjaciela

Dlaczego koty nie powinny jeść zbóż?

Sprawdzając skład pokarmu dla kota ważna jest, aby omijać produkty, które zawierają niektóre ze składników. Jednym z najczęściej popełnianych grzechów jest wybór diety, która zawiera zboża. Węglowodany nie są dla kotów tak istotne. Organizm małego łowcy jest lepiej przygotowany do przyjmowania tłuszczów i białek. Niektóre zwierzęta mogą nawet przejawiać objawy ich nietolerancji lub alergii. W karmach ten składnik stanowi rodzaj wypełniacz, którego miejsce mogły zastąpić pełnowartościowe elementy. Z listy zakupów możemy więc śmiało skreślić posiłki, które zawierają w sobie owies, ryż, czy kukurydzę.

Karma sucha czy mokra?

To jaka forma karmienia jest dla kota bardziej odpowiednia jest sprawą, która zmieniała się przez lata. Sucha karma – jak mówiła obiegowa opinia – miała pomagać w zachowaniu zdrowego uzębienia. Jednak jak pokazują ostatnie odkrycia może ona przynosić zupełnie innych skutek. Mokry pokarm lepiej zaspokaja pragnienie wody. Koty przez przyjmowanie wyłącznie suchej karmy koty nawadniają się ponad dwadzieścia razy mniej. Odwodnienie u tych czworonogów może skutkować w przyszłości chorobami układu moczowego oraz tworzeniem się kryształków , które powodują ból przy oddawaniu moczu. Brak właściwego nawodnienia zmienia PH moczu, co ułatwia powstawanie wspomnianych dolegliwości. Warto więc zainwestować raczej w mokre posiłki. Niezależnie od tego, ile kot wcina karmy trzeba pamiętać o tym, by zawsze była dla niego dostępna świeża woda.

Jak wybrać najlepszą karmę dla kota?

Istotne jest, że nie tylko skład karmy jest czynnikiem, który powinien stać za naszym wyborem. Jeśli nasz pupil ma specjalne potrzeby albo jest rasowym zwierzakiem, to kluczowe jest poznanie indywidualnych wymagań. Kotki, które mają rasowe korzenie, mogą być narażone na pewne problemy z układem pokarmowym typowe dla ich przodków. W takich przypadkach warto skonsultować się z weterynarzem. Wybór może poprzedzać także dodatkowe badanie u lekarza. By lepiej kontrolować wagę na rynku dostępne są również produkty dla kotów po kastracji, które są szczególną grupą smakoszy.

Czy droższa znaczy lepsza?

Trzeba mieć na uwadze, że wysoka cena nie zawsze odpowiada jakości na podobnym poziomie. Zanim skusimy się na droższy produkt warto zapoznać się ze składnikami, które są w nim zawarte. Pierwsza zasada – sprawdzać procentową zawartość poszczególnych karm – ma zastosowanie, jeśli potrafimy odpowiednio rozumieć to, co może być ukryte „między wersami”. Etykiety wskazują także na to, ile wynosi zalecana dzienna porcja danego smakołyku. Trzeba też pamiętać o tym, że diet małego kociaka różni się od tego, czym pożywiać może się dorosły osobnik.
Nie zawsze więc warto wydawać wielkich pieniędzy, ale poświęcić więcej czasu na uważne zapoznanie się z tym, czym będziemy karmić naszego pupila. Może okazać się, że nasz wybór nie przypadł do gustu naszemu kotu i poszukiwania rozpoczynają się ponownie.

Co powinna zawierać karma dla kota?

Przede wszystkim trzeba upewnić się, czy dana karma pełni jedynie rolę uzupełniającą do kociej diety, czy też jest kompletnym i zbilansowanym posiłkiem dla naszego pupila. Nie tylko skład, ale i kolejność wymieniania poszczególnych składników jest tu kluczowa. Pamiętajmy, że te znajdujące się na pierwszym miejscu listy mają większy procentowy udział w całej kompozycji. Zwracajmy uwagę na ilość białka w karmie.

Powinno ono stanowić w okolicach 30% zawartości kociego pokarmu. Ponadto obowiązkowo musi zawierać składniki mineralne, witaminy, a także podstawowe dla rozwoju zwierzęcia aminokwasy – takie jak tauryna. To ta nazwa powinna szczególnie zapaść nam w pamięć. To dzięki temu związkowi, którego niedobór może prowadzić do problemów zdrowotnych naszego pupila.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here