Wino staje się coraz częstszym „gościem” na naszych stołach w czasie różnych uroczystości. Nie sposób wyobrazić sobie eleganckiego wesela bez stołu z selekcją tego trunku. Wybór na rynku win staje się coraz większy. Czy są więc uniwersalne zasady, które pomagają zlokalizować takie, które przypadnie nam do gustu? Ten artkuł spróbuje odpowiedzieć na to pytanie.

Jaki kolor wina wybrać?

Kolor wina ściśle związany jest z kolorem gron, które zostały wykorzystane do jego wyprodukowania. Wina białe, różowe i czerwone różnią siebie nie tylko barwą, ale także tym, które elementy winogrona zostały wykorzystane. Wina o barwie czerwonej tworzone są w trakcie fermentacji ze wszystkim. To znaczy, że lądują w kadziach razem z nasionami, łodygami oraz ze skórką. Właśnie „ubranko” winogrona zapewnia czerwonemu winu jego intensywne rubinowe tony. Z kolei grona, które lądują w białej odmianie są starannie przygotowane przez usunięcie wszystkich zbędnych części oraz skórki.

Sposób obróbki winogron w przypadku win czerwonych sprawia, że wydzielają one składniki, które wykazują właściwości korzystne dla zdrowia. Spożywanie ich – oczywiście z umiarem – może mieć dobroczynny wpływ na układ krążenia. Biały trunek nie wykazuje takiej zawartości witamin i minerałów.

Kolor także wpływa na to do jakich dań serwujemy dany napitek. Do ryby, przystawek, łagodnych serów białe wino będzie doskonałą parą. Także różowe odmiany mile widziane są przy posiłkach takich jak makarony z dodatkiem pomidorów, czy cielęcina i podobnie delikatne mięsiwa. Czerwone wytrawne można śmiało parować z pieczenią. Przy tworzeniu takich par także na uwadze warto mieć temperaturę jego serwowania.

Wytrawne czy słodkie wino?

Dopóki nie poznamy nie dowiemy się, jakie są nasze indywidualne preferencje. Gdy już jesteśmy w stanie rozeznać się, które tony bardziej do nas przemawiają łatwiej będzie rozeznać się wśród sklepowych półek. Głównie różnicę w smaku pomiędzy tymi rodzajami uzyskuje się przez cukier. Ten składnik stanowi wzmacniacz dla aromatu. Ta słodycz może dawać wrażenie pełniejszego smaku, podczas, gdy wina słodkie zwykle zbudowane są słabiej niż te wytrawne.

Wino – jaki kraj wybrać?

Przez wiele lat panowało przekonanie, że najlepsze z win pochodzą z Francji. Obecnie jednak horyzonty naszego smaku rozszerzają się dalej. Nawet poza Europę. Coraz większą popularność zyskują odmiany kalifornijskie, czy te pochodzące z Nowej Zelandii. Z krajów, które są nam bliższe – Mołdawia oraz Węgry. Lekkie tokaje od naszych europejskich sąsiadów zdobywają kolejnych fanów słodyczy. Trzeba mieć w pamięci, że kraj pochodzenia nie tylko wpływa na to, skąd przyjedzie do nas nasz trunek. Są wina, które są charakterystyczne dla danego regionu przez styl i praktykowaną tam szkołę winiarską. Przykładowo jedno z najpopularniejszych japońskich win różni się od win „starego kontynentu” także tym, z czego jest robione. Choya produkowana jest ze śliwki zamiast winogron. Selekcja pod kątem kraju jest ułatwiona przez sklepy winiarskie, gdyż podział na kraj pochodzenia jest jednym z najbardziej powszechnych.

Degustacja win – poznaj swój smak

Jak zostało wspomniane najlepszym doradcą w sprawach kulinarnych jest nasz smak. By rozszerzyć swoje horyzonty spróbujmy wybrać się na degustację win, by mieć możliwość spróbowania proponowanej selekcji. Takie wydarzenia nierzadko są połączone także z edukacją na temat tego jak smakować ten trunek. Podobne spotkania są także okazją do tego, by poznać fakty na temat alkoholu oraz jego produkcji i historii.

Podobna lekcja ma szanse poskutkować u nas większym zrozumieniem, jeśli chodzi o wysokość cen wina oraz aromaty występujące w poszczególnych jego odmianach. W trakcie degustacji sommelier, który opowiada nam o tym jak spożywać ten trunek oraz w jaki sposób docierać do poszczególnych nut jego smaku. Przed udziałem w takim spotkaniu należy jednak zadbać o kilka rzeczy, takich jak zakaz używania perfum, czy wypłukanie ust przed próbą (jeśli np. żuło się gumę). W degustacji chodzi przede wszystkim o smak, ale też o niezapomniane doświadczenie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here