Rower staje się coraz popularniejszym środkiem transportu. „Zielone” jednoślady nie szkodzą środowisku oraz z łatwością pomagają uniknąć stania w korkach. Jeśli chcemy przemieszczać się w bardziej ekologiczny sposób warto jest rozważyć jego zakup. Jak dobrać rower spełniający nasze potrzeby? Oto kilka porad, które ułatwią wybór.

Jaki kupić rower? Typy rowerów

Trzeba wiedzieć o tym, że każdy z jednośladów ma swoje przeznaczenie i może służyć do zadań specjalnych. Jeśli interesuje nas uniwersalny sprzęt powinniśmy zwrócić uwagę na rowery crossowe, które idealnie sprawdzają się na asfalcie i szutrze. Klasyczny rower miejski (np. tak zwana holenderka) nadaje się – jak wskazuje nazwa- podróżowania ścieżkami asfaltowymi i rowerowymi. Zwykle te modele odznaczają się dużymi kołami (zazwyczaj 28 cali).

Dla rekreacyjnego wykorzystania polecane są rowery trekkingowe. Ten typ charakteryzuje się możliwością zachowania wygodnej postawy siedzącej, którą daje jego budowa. Dodatkowo posiadają one także wyposażenie podróżne. To tylko część z gamy pojazdów dostępnych na rynku, jednak powyższe modele są najpopularniejsze jako codzienny środek transportu. Do tej grupy możemy także dodać rowery do zadań specjalnych, które służą do jazdy w górach lub bardziej wymagającym terenie, czy takie służące do jazdy wyczynowej i wykonywania sztuczek.

Jak dobrać rozmiar roweru?

Dopasowanie rozmiaru roweru do nas zapewni nam nie tylko komfortową jazdę, ale pomoże także uniknąć bólu związanego z nieprawidłową postawą. Niewłaściwe ułożenie pleców, nóg i rąk stanowi zagrożenie dla naszych stawów .To szczególnie ważne dla osób wysokich, których kończyny nie będą miały dość miejsca, gdy rama będzie za mała. Rozmiar jest także czynnikiem, który wpływa na samą wygodę kierowania jednośladem. Pomiaru odpowiedniego roweru możemy dokonać w sklepie ze specjalistą, ale także możemy dokonać go samodzielnie. Jedną z metod jest zmierzenie sobie nogi (do pachwiny) i przemnożenie uzyskanego wyniku. Tak możemy oszacować potrzebne wymiary dla roweru górskiego (x 0,57), czy trekkingowego (x 0,63). Zwykle jednak producenci podają wymiary w calach, dlatego uzyskany wynik trzeba będzie podzielić (2,54).

Jak dopasować rower do wagi?

Podczas zakupu roweru warto zwrócić uwagę na to dla jakiej masy rowerzysty przewidziany jest dany sprzęt. Takie informacje posiada specyfikacja jednośladu. Jeśli wybieramy rower, który pomoże nam schudnąć sprawdzenie tego parametru to konieczność. Elementami, na których powinniśmy się skupić jest przede wszystkim materiał z jakiego wykonana jest rama oraz pozostałe części jednośladu. Waga oraz wytrzymałość komponentów różni się w zależności od modelu. Ważne więc, by były one dopasowane do wagi rowerzysty. Podobnie ma się sprawa z geometrią ramy. Kąt ramy ma znaczący wpływ na stopień pochylenia naszej sylwetki. Także ten parametr ma wpływ na to w jakiej pozycji pracują nasze mięśnie oraz jak ułożony jest kręgosłup. Przy dłuższej podróży może to zwiększyć jego obciążenie. By zminimalizować ryzyko urazu wszystkie parametry trzeba dobrać do indywidualnych wymagań.

Wyraź siebie – rowery customowe

Jeśli modele masowo produkowane na potrzeby sklepów rowerowych nie spełniają naszych wymagań warto zastanowić się nad alternatywą. Słowem wstępu – jednoślad customowy to taki, który jest jedyny w swoim rodzaju. Jest to rower wykonany na zamówienie. Wśród pojazdów tego typu możemy wyróżnić tzw. choppery, cruisery, czy lowridery. Te nazwy określają pewną estetykę i styl, w jakim są one tworzone. W przypadku tych pierwszych inspiracją były motocykle.

Modele nazywane tą samą nazwą posiadają charakterystyczną ramę zbliżającą go kształtem do ryczącego kuzyna. Cruisery również powstały z inspiracji motorami. Należą one do ciężkich miejskich modeli o ramie wielkiej wagi. To ze względu na to, że zwykle wykonywane są ze stali. Lowridery także mają swoje korzenie w motoryzacji, ale tym razem to samochody stanowiły punkt odniesienia dla twórców. Chodzi tutaj o estetykę pojazdów na czterech kółkach z bardzo niskim zawieszeniem. Po wyborze roweru czas na akcesoria do niego przeznaczone.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here