Mimo tego, iż lato powoli odchodzi do przeszłości (może i przyszłości, skoro zobaczymy się za rok) warto zadbać o ochronę swoich oczu przed szkodliwym wpływem promieni UV. Słońce jest z nami przez 365 dni i nie tylko skóra wymaga zabezpieczenia przed tym, jakie zniszczenie może jej wyrządzić ta gwiazda. Polecamy dobór okularów, które obronią nasze oczy przed jego niekorzystnym działaniem.

Jaki filtr w okularach przeciwsłonecznych?

Warto zwrócić uwagę na to, jakie rodzaje promieniowania mają blokować nasze okulary. Przede wszystkim istnieją trzy jego odmiany. UVA i UBA to możliwi sprawcy uszkodzeń. Promienie UVC są zatrzymywane jeszcze na poziomie warstwy ozonowej, więc nie musimy się nimi przejmować. Jednak dwa pozostałe typy są w stanie pogorszyć nasz wzrok. Nikt z nas nie jest przed nimi bezpieczny, dlatego każdy powinien zainwestować w okulary, które posiadają odpowiedni filtr. Dodatkowo nasza odporność na promieniowanie UV może zmniejszać się zależnie od działania czynników środowiskowych, czy przyjmowania leków, które sprawiają, że stajemy się na nie wrażliwsi. Do codziennego użytkowania powinniśmy decydować się na takie pary, które tę ochronę zapewniają w 99-100%.

Oznaczenie UV 400 jest dla takiego stosowania zupełnie wystarczające. Miejmy też na uwadze, że nie zawsze czarne szkła okularów są cechą, która gwarantuje nam właściwe zabezpieczenie. Warto więc kupować modele od zaufanych producentów, którzy na pewno posiadają je w swoich produktach. Noszenie ładnych „szkiełek”, które nie mają tego, co opisane na nausznikach może wyrządzić większą szkodę niż nie noszenie okularów w ogóle. Poza oznaczeniem UV warto także zwracać uwagę na naklejkę CE, która potwierdza standardy unijne, a także na kategorię (zaznaczoną jak CAT 1-4, gdzie poszczególne wartości określają, ile światła przepuszczają szkła).

Polaryzacja w okularach przeciwsłonecznych – co to takiego?

Polaryzacja to dodatek, który znajduje się w niektórych modelach okularów i pozawala na blokowanie światła poziomego. Jest to rodzaj filtra, który przepuszcza jedynie światło o orientacji pionowej. To szkodliwe poziome światło jest powstaje na skutek odbijania się od horyzontalnych powierzchni. Tego rodzaju rozproszenie powodowane odbiciem może stanowić przeszkodę dla widoczności. Wzbogacenie szkieł o polaryzację umożliwia zminimalizowanie szkodliwego wpływu światła odbijającego się od śniegu, czy tafli wody. To szczególnie trafiony wybór, gdy dużo czasu spędzamy aktywnie na świeżym powietrzu i nie chcemy, by nasza widoczność była ograniczana przez niechciane odblaski (przyda się to na urlopie). Tego typu szkła polecane są także dla osób, które kierują pojazdami.

Trzeba jednak pamiętać, że polaryzacja nie ma nic wspólnego z ekstra ochroną przed promieniowaniem ultrafioletowym. Możemy sprawdzić, czy nasze okulary są w nią wyposażone, jeśli popatrzymy w nich na ekran LCD.

Okulary przeciwsłoneczne – jak dobrać kształt?

Kiedy wiemy już jak chronić nasze oczy przed wpływem niekorzystnych czynników środowiskowych, to możemy dobrać kształt odpowiedni do naszych preferencji oraz cech. Jednym ze sposobów jest dopasowanie ich do tego jaką mamy twarz. Dla osób, które mają bardziej kwadratowe twarze lepszym wyborem będą oprawki, które swoimi kątami wyrównają proporcje masywnej dolnej połowy.

Cat-eye, tak zwane kocie oczy są ramkami, które mają charakterystyczny kształt z wydłużonymi końcami, które są przy tym typie najbardziej popularne. W przypadku okrągłego lica bardziej powinniśmy skłaniać się w stronę oprawek, które mają mocno zarysowane kanty, tj. takie, które są kwadratowe lub prostokątne. Pomogą one uniknąć dodatkowego podkreślenia krągłości, a tego chcemy uniknąć. Dla właścicieli owalnej twarzy świat ramek stoi otworem. Pasują im prawie wszystkie typy szkieł. Ważne jest tylko to, by nie były one szersze niż najszersze miejsce twarzy. To dodatkowo nadawałoby jej niepotrzebnej szerokości. Dla ostrej twarzy trójkątnej również dobieraj modele, które złagodzą jej kanciastość. Okrągłe lenonki, czy okulary przypominające skrzydła motyla to strzał w dziesiątkę.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here