Jedną z radości z nauki nurkowania jest kupowanie własnego sprzętu, ale szeroka możliwości i różnorodność wyborów mogą być przytłaczające dla nowego nurka. Szczególnie, gdy technologie sprzętu nurkowego wciąż ewoluują, a do wyboru jest zawsze nowy, najlepszy sprzęt do nurkowania. Może być trudno wiedzieć, kiedy i od czego zacząć, a także które elementy sprzętu nurkowego traktować priorytetowo i w które inwestować.

Kiedy warto zainwestować we własny sprzęt do nurkowania?

Podjęcie decyzji o zakupie sprzętu do nurkowania jest bardzo osobiste i każdy będzie go kupować w różnym czasie. Niektórzy ludzie lubią kupować swoje pierwsze elementy wyposażenia, gdy kwalifikują się jako nurkowie i jest to wspaniały sposób na uczczenie tego osiągnięcia. Inni ludzie będą czekać, aż zdobędą więcej doświadczenia w nurkowaniu i być może zaoszczędzą na ten sprzęt, który naprawdę chcieliby posiadać, a wcale nie jest on taki tani.

Jedną z zalet czekania przed zakupem nowego sprzętu do nurkowania jest doświadczanie w międzyczasie różnych części sprzętu do wypożyczenia i warunków do nurkowania. Oba pozwalają nurkom lepiej zrozumieć, jaki sprzęt im odpowiada. Nurek, który koncentruje się na nurkowaniu w zimnych wodach w silnych prądach, może potrzebować znacznie innego sprzętu nurkowego, niż ten w ciepłych wodach.

Dlaczego warto mieć własny sprzęt do nurkowania?

Posiadanie i utrzymywanie własnego sprzętu do nurkowania daje pewność, że swój sprzęt jest w doskonałym stanie i jest mało prawdopodobne, że ulegnie awarii podczas nurkowania. Pozwala być w pełni świadomym własnego sprzętu nurkowego, co dodatkowo zmniejsza ryzyko awarii. Może również zapewnić komfort nurkowania, posiadając odpowiedni sprzęt, który idealnie do pasuje do właściciela. Posiadanie własnego sprzętu do nurkowania to po prostu świetna inwestycja.

Budżet

Warto pamiętać, że cena nie jest najważniejsza przy wyborze sprzętu do nurkowania. Najdroższy przedmiot niekoniecznie będzie właściwym wyborem. Dostępne są świetne opcje zestawów do nurkowania na każdą kieszeń i ważne jest, aby najpierw skupić się na funkcjonalności i dopasowaniu, a nie na kosztach. Jednak również nurkowie powinni unikać kupowania tanich przedmiotów, takich jak maski z supermarketu, które nie są zaprojektowane i przetestowane do celów nurkowania.

Co jest potrzebne do nurkowania?

Główne elementy sprzętu, których będziecie potrzebować do nurkowania to:

  • Maska
  • Urządzenie kontrolujące pływalność
  • Octopus (regulatory, manometry i węże łączące)
  • Zbiornik powietrza do nurkowania
  • Komputer nurkowy
  • Wagi i pas
  • Kombinezon ochronny
  • Płetwy

Nie jest jednak konieczne posiadanie całego tego sprzętu, zwłaszcza drogich i wymagających konserwacji przedmiotów, z którymi nie jest łatwo podróżować. Ciężary i zbiorniki powietrza są tego dobrymi przykładami. Niektórzy nurkowie zdecydują się na posiadanie tylko kilku elementów sprzętu nurkowego, podczas gdy inni będą chcieli nosić dodatkowe elementy, takie jak botki, fajka i kaptur.

Potencjalna lista sprzętu do nurkowania jest prawie nieskończona, jednak jest kilka niezbędnych elementów, które powinien posiadać każdy.

Maska

Maska do nurkowania pozwala widzieć pod wodą i jest jednym z najlepszych przedmiotów do posiadania od samego początku nurkowania. Ważne jest, aby mieć dobrze dopasowaną maskę, która nie przepuszcza wodę i zapewnia doskonałe pole widzenia podczas nurkowania. Zalecamy wybór maski, która umożliwia również łatwe wyrównanie przestrzeni powietrznej maski, łatwe zaciśnięcie nosa w celu wyrównania uszu i taką, która jest wygodna.

Komputer nurkowy

Komputer nurkowy jest często pierwszym sprzętem nurkowym, który kupi nowy nurek. Jest to ważny element wyposażenia, który stale monitoruje głębokość i czas denny nurka, jednocześnie obliczając stan bezdekompresyjny.

Wybierając komputer nurkowy, ważne jest, aby wziąć pod uwagę, jak łatwo jest go używać podczas nurkowania, jaki typ wyświetlacza preferujecie, aby zapewnić dobrą widoczność oraz gdzie będziecie go montować na zestawie nurkowym. Warto również pomyśleć o swoim poziomie doświadczenia nurkowego i wszelkich dodatkowych funkcjach, które chcielibyście, aby komputer zawierał.

Kombinezon ochronny

Nie ma nic gorszego niż źle dopasowany, stary kombinezon ochronny, który znacznie pogarsza komfort nurkowania. Posiadanie własnego kombinezonu ochronnego nie musi być drogie i zapewni przede wszystkim ciepło podczas nurkowań.

Pierwszą rzeczą do rozważenia jest rodzaj nurkowania, który będziecie wykonywać i to, jak łatwo poczujecie zimno, ponieważ one dyktują grubość i rodzaj kupionego skafandra.
Nurkowie w zimnych wodach lub ci, którzy nurkują wiele razy dziennie, często wybierają skafander z ocieplaczem termicznym, aby zapewnić dodatkowe ciepło, nawet w miejscach o ciepłej wodzie. Suche skafandry zapewniają nurkowi całkowitą suchość, ale mogą być drogie. Alternatywą jest wybór pianki o grubości 7 mm do nurkowania w chłodniejszych wodach oraz pianki o grubości od 3 do 5 mm do nurkowania w ciepłej wodzie.

Płetwy

Płetwy są dostępne w różnych wersjach, kształtach i rozmiarach, a rodzaj potrzebnych płetw zależy od rodzaju nurkowania, które zamierzacie wykonywać. Ważne jest, aby wybrać odpowiednią parę, aby zapobiec bólom stóp i zmęczeniu mięśni nóg podczas nurkowania.

Płetwy na całe stopy nie wymagają butów do nurkowania i są dobre do nurkowania w ciepłej wodzie.

Płetwy z otwartą piętą wymagają butów i są dobre do nurkowania w chłodnych wodach oraz ze względu na łatwość ich zdejmowania. Są również dobre do nurkowania z brzegu, ponieważ noszenie butów może zapewnić lepszą przyczepność podczas chodzenia po nierównych powierzchniach do punktu wejścia do nurkowania. Sprężynowe paski na piętę są idealne z otwartymi piętami, które ułatwiają wyjmowanie płetw.

Nurkowanie to z pewnością wspaniała przygoda, warto jednak odpowiednio się do niej przygotować.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here