Jego książki cieszą się ogromną popularnością na całym świecie, ponieważ nie są tanią sensacją, ale misternie zaplanowanym i dokładnie przemyślanym planem zbrodni prawie doskonałej. King doskonale operuje słowem, odpowiednio buduje klimat powieści i pobudza skrywane emocje. Jego dzieła uzależniają, a producenci filmowi biją się o prawa do ekranizacji jeszcze zanim ukaże się kolejna powieść.

Kiedy Stephen King zaczyna pisać następną książkę, jego fani wstrzymują oddech, zastanawiając się, czym teraz zaskoczy. Powieści mistrza kryminału wbijają w fotel, wytrącają ze strefy komfortu i zaskakują nagłym zwrotem akcji. Dotykają mocno lęku, na który czytelnik może sobie pozwolić i choć czuje dyskomfort, wie, że z czasem minie. King słowem obnaża najgorsze cechy ludzkie i w swoich dziełach prezentuje dogłębne analizy psychologiczne człowieka.

Spis Treści

Stephen King od podstaw – czyli, od czego zacząć czytać

W jego książkach jest dużo krwi i panuje groza, jednak to najbardziej poczytny mistrz z gatunku horror. Jedni zaczytują się w jego powieściach bez opamiętania, inni dopiero go poznają. Ponieważ to płodny autor – Stephen King przez lata napisał ponad 70 książek. Twórczość można podzielić na kilka ważniejszych okresów pisarza. Był etap, w którym pasjonował się fantastyką, ale i próbował skutecznie sił w literaturze mocno osadzonej we współczesnych realiach. Najważniejszą częścią jego pracy jest jednak literatura grozy, czyli thrillery, które przyniosły mu olbrzymią sławę i fortunę. Od czego warto zacząć przygodę z Kingiem?

1.      „Miasteczko Salem”

Do miasteczka wraca po wielu latach pisarz bestsellerów Ben Mears, aby zmierzyć się koszmarem, który nawiedzał go od traumatycznego wydarzenia z dzieciństwa. Chce napisać książkę opartą na jego przeżyciach w Salem. Odwiedza opuszczony dom, lecz okazuje się, że ktoś już go kupił. Wkrótce w miasteczku dochodzi do niezwykłych wydarzeń – zaczynają się dziać rzeczy mrożące krew w żyłach. Nagle znikają ludzie albo umierają w tajemniczych okolicznościach. Kilku bohaterów próbuje rozwikłać zagadkę i wypędzić zło, jakie się pojawiło w miejscowości. Jeśli szukasz hipnotyzującego horroru, ta pozycja dobrze się sprawdzi!

2.      „To”

Książka jest jednym z najlepszych i najciekawszych dzieł Stephena Kinga, mocno docenionym przez krytykę. Miasteczko Derry tylko z pozoru wydaje się spokojne. To dzieci odkrywają, że w kanałach zalęgło się „to”, które przybiera różne postacie – klauna, ogromnego ptaszyska, głosu w rurach i poluje na dzieci. Fabuła charakteryzuje się ciekawym założeniem i przedstawia istotę, żywiącą się ludzkimi emocjami i ciałem. Dzieci są głównym bohaterem powieści, które samodzielnie stawiają wyzwanie złu. Pozycja jest obszerna i zawiera masę wątków pobocznych – prezentuje niebanalne ujęcie dorastania i odkrywania świata – jego dobrych i złych stron, w tle z ważnym wątkiem przyjaźni. Jej akcja porywa i trzyma w napięciu do samego końca.

3.      „Misery”

Nie ma chyba bardziej krwistej powieści Kinga. Przerażenie Paula i jego „zabawa w chowanego” z Annie to najczystsza groza – czytelnik musi czasem odłożyć lekturę, by zaczerpnąć świeżego powietrza. Główny bohater tej historii jest pisarzem, który po wypadku odzyskuje przytomność w domu nieznanej kobiety – Annie Wilkes. Kobieta jest byłą pielęgniarką, która poza psychozą skrywa swój mroczny sekret. W tej powieści autor korzystał z własnych doświadczeń nie tylko bycia pisarzem, ale również uzależnienia od alkoholu i narkotyków. „Misery” to powieść grozy i klasyka gatunku, obowiązkowa lektura dla czytelników, którzy nie boją się bać i uwielbiają kryminały mocne, wbijające w fotel.

4.      „Wielki marsz”

Historia „Wielkiego marszu” przedstawia stu chłopców, którzy biorą udział w morderczej wędrówce. Droga nie oznacza sportowej rywalizacji, bo zwycięzcą jest tylko ten, kto przeżyje. Meta znajduje się dokładnie tam, gdzie życie straci przedostatni z chłopców – zwycięzca może być tylko jeden! W morderczej i strasznej wędrówce ludzkie uczucia nie mają żadnego znaczenia, a zasady fair play zupełnie się nie liczą. Napięcie jest budowane przez to, że nikt nie chce odpuścić, bo stawka jest zbyt wysoka. „Wielki marsz” udowadnia, że wyobraźnia Kinga jest niezwykła i motywuje do przeczytania jego kolejnych książek. Jest doskonałą okazją do rozpoczęcia przygody z twórczością mistrza horroru. Przygody, podczas której Stephen King niejednokrotnie zaskakuje!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here