Istnieje grupa pierwiastków, które warto umieścić w swoim jadłospisie, jeśli chcecie zadbać o włosy. Są również witaminach, które wzmacniają fryzurę. Poniżej znajdziecie opis tych najważniejszych.

Witaminy dla fryzury i zdrowia

Ich umieszczenie w jadłospisie daje szansę na poprawę zdrowia. I to zarówno fizycznego, jak i psychicznego. Generalnie opisane poniżej składniki mogą również mieć bezpośredni wpływ na odchudzanie. Oczywiście nie jest tak, że załatwią one sprawę za Was. Oprócz odpowiednio skonstruowanego jadłospisu przyda się też regularna aktywność fizyczna.

Witaminy o których będzie mowa poniżej są nie tylko częścią jadłospisu. Bardzo często występują również w kosmetykach i preparat do pielęgnacji fryzury. Znajdziecie je również w preparatach na wypadanie włosów. Składniki, które zawierają te witaminy, są także obecne w domowych sposobach na porost włosów.

Witaminy wzmacniające fryzurę – przegląd

Jeszcze jeden aspekt, zanim o konkretnych składnikach. Zdecydowanie częściej mowa o niedoborze witamin w diecie. Jednym ze skutków takiej sytuacji będzie nadmierne wypadanie włosów. Dostarczając jednak poniższe składniki, należy też uważać, żeby nie doprowadzić do nadmiaru witamin w organizmie. Nie jest to na szczęście proste zadanie, ale warto mieć świadomość, że jest możliwa taka sytuacja.

​Witamina A

Czyli beta-karoten. To jedna z częściej wymienianych witamin w kontekście diety wzmacniającej włosy. Ma ona też wpływ na stan skóry. I najlepiej będzie to widać przy jej niedoborze. W największym skrócie witamina A odpowiada za metabolizm komórek rogowych nabłonka. W tej grupie znajduje się również macierz włosy.

Jeśli dopuścimy do niedoboru witaminy A, nasza fryzura bardzo nam to pokaże. Włosy staną się łamliwe, suche i będą wypadać w dużych ilościach. Co ciekawe nadmiar tego składnika również im zaszkodzi. I dlatego włączamy ten składnik do diety w wzmacniającej włosy w sposób rozsądny.

Gdzie szukać witaminy A? Do dobrym źródeł zalicza się wątróbkę, pomarańczowe i czerwone warzywa. Do jadłospisu włączamy też jajka i sery.

​Witamina C

Kolejny ważny składnik diety wzmacniającej włosy. Chociaż zwykle wymienia się go w kontekście wspomagania odporności. Dlaczego witamina C jest potrzebna fryzurze? Po pierwsze jest niezbędna do przyswajania żelaza. A o tym jak ważny jest ten pierwiastek pisałem ostatnio. Witamina C to bardzo silny przeciwutleniacz. Opóźnia starzenie komórek. Jest też związana ze wspomaganiem przyswajania innych składników przez cebulki. To oznacza ich wzmocnienie i mniejsze ryzyko nadmiernego wypadania włosów.

Gdzie szukać witaminy C? Zwykle w tym kontekście wymienia się cytrusy. My do naszej diety wzmacniającej włosy włączymy warzywa (paprykę, jarmuż, brokuły i brukselkę) i owoce sezonowe (truskawki, czarną i czerwoną porzeczkę, agrest).

​Dieta wzmacniająca włosy – witaminy z grupy B

Kilka z nich ma ogromny wpływ na stan fryzury. Zwykle w tym kontekście wymienia się kwas pantotenowy (B5) i biotynę (B7). Pierwszy z nich zapobiega nadmiernemu wypadaniu włosów. Z kolei dostarczanie biotyny pobudza ich porost. Składnik ten jest często nazywany witaminą piękna. To niejedyne składniki z tej grupy ważne dla fryzury.

Powinniśmy też zwrócić uwagę na niacynę (B3) i pirodksyny (B6). Ta pierwsza jest odpowiedzialna za budowę łodygi włosa. Z kolei witamina B6 chroni nas przed łojotokowym zapaleniem skóry głowy. Co ma wpływa na stan fryzury. Składnik ten zapobiega też nadmiernemu wypadaniu włosów.

Gdzie znajdziecie te witaminy? Do diety wzmacniającej włosy należy włączyć między innymi rośliny strączkowe, a także jajka, ryby i nabiał. Pamiętajmy też o orzechach. Warto nadmienić, że witaminy z grupy B mają niebagatelny wpływ na funkcjonowanie całego organizmu. Ze szczególnym uwzględnieniem układu nerwowego. Chociażby na kwestie związane z regeneracją organizmu podczas snu. Niezależnie od tego jak wygodne łóżko będziecie mieli, niedobory – na przykład witaminy B12 – spowodują bezsenność. A ta z kolei – jeśli się przedłuża – ma przełożenie na pracę organizmu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here