Jeśli nie masz zbyt wielu roślin w swoim domku z drewna, to musisz wiedzieć, że są one nie tylko ładne, ale także niezwykle pożyteczne. Niezależnie od tego, do jakich celów wykorzystywane są domki drewniane: jako pomieszczenie do relaksu, biuro domowe, pokój gier, dodatkowa sypialnia, pracownia artystyczna lub pokój gościnny, zawsze dobrym pomysłem jest wniesienie odrobiny zieleni.

Nasze domki drewniane są idealnym miejscem dla ozdobnych roślin doniczkowych, ponieważ są wyposażone w duże okna, dzięki którym Twoje kwiatki dostaną mnóstwo naturalnego światła. Zieleń nie tylko dobrze prosperuje w takich budynkach, ale także wynagradza Cię swoimi dobroczynnymi właściwościami. Rzućmy okiem na niektóre z najważniejszych zalet zdrowotnych z uprawy roślin w domku drewnianym i jak wybrać odpowiednią roślinkę do każdego pomieszczenia.

Spis Treści

Jakie są korzyści dla zdrowia z posiadania roślin?

Uprawa i pielęgnacja roślin doniczkowych ma wiele zaskakujących korzyści. Przez lata badania wykazały, że posiadanie kilku zielonych towarzyszy w domku drewnianym może poprawić nasze zdrowie fizyczne i psychiczne. Oto kilka zaskakujących korzyści wynikających z posiadania roślin:

  1. Zmniejszają poziom stresu i niepokój

Kto by pomyślał, że coś tak prostego jak roślina może poprawić nasze zdrowie psychiczne? Według badania z 2015 roku, uprawa roślin doniczkowych jest jednym z najbardziej relaksujących hobby. Już sama ich pielęgnacja, podlewanie i interakcja z nimi w jakiś sposób może oderwać myśli od codziennych zmartwień. Ziemia doniczkowa to kolejny fascynujący element, który może pomóc zredukować stres, ponieważ zawiera bakterię o właściwościach redukujących stres. Kiedy przebywasz w pobliżu roślinek, Twoje ciało uwalnia cytokiny, które poprawiają nastrój i zwiększają poziom serotoniny. Dlatego, zamiast szukać drogich sposobów na złagodzenie stresu, spróbuj swoich sił w ich uprawie.

  1. Poprawiają jakość powietrza

Badania wykazały, że powietrze w pomieszczeniach może być bardziej zanieczyszczone niż powietrze na zewnątrz. Według American Lung Association, powietrze o niskiej jakości może powodować szereg problemów medycznych, takich jak astma, infekcje i przewlekłe choroby płuc. Kilka przykładów typowych zanieczyszczeń powietrza w gospodarstwie domowym to pleśń i formaldehydy. Oczywiście, domy drewniane same w sobie mają właściwości oczyszczające powietrze, ale warto mieć wiele roślin doniczkowych, które filtrują domowe powietrze. Niektóre ich przykłady, które mają właściwości oczyszczające powietrze, to między innymi aloes, sansewieria czy paproć.

  1. Regulują wilgotność

Domki drewniane mają tendencję do gromadzenia wilgoci, a rośliny są świetną alternatywą dla osuszaczy powietrza, ponieważ mogą obniżyć poziom wilgoci w otaczającym je środowisku. Robią to poprzez pochłanianie pary wodnej przez liście. Poprzez naturalny proces zwany transpiracją, regulują one poziom wilgotności. Pochłaniające wilgoć rośliny doniczkowe mogą rozwijać się w wyniku zaniedbania, co oznacza, że ​​nie musisz się o nie martwić. Jeśli chcesz zmniejszyć wilgotność w swoim domku drewnianym, możesz wybrać kwiatki, takie jak aloes czy skrzydłokwiat.

  1. Pobudzają kreatywność

Jeśli używasz swojego domku drewnianego jako pracowni, bycie kreatywnym jest z pewnością bardzo ważną częścią całego procesu. Jeśli czujesz się trochę mniej zmotywowany i mniej kreatywny niż zwykle, kilka roślin może to zmienić. Według badań przeprowadzonych przez Texas A&M University, posiadanie roślin może zwiększyć Twoją kreatywność o 15% lub nawet więcej. Teoria na temat tego, jak mogą one zwiększyć kreatywność człowieka, ma związek z ich kolorami. Uważa się, że kolor zielony zwiększa produktywność i kreatywność. W rzeczywistości, zgodnie z badaniem z 2012 roku, patrzenie na zielone przedmioty zwiększa kreatywność bardziej niż patrzenie na przedmioty o innych kolorach.

  1. Zwiększają produktywność w pracy

Domy drewniane są idealnymi biurami domowymi z wielu różnych powodów. Mają idealny rozmiar, można je łatwo dostosować do własnych potrzeb i preferencji, są wykonane z ekologicznych materiałów i zapewniają cichą przestrzeń do skupienia się na obowiązkach służbowych. Posiadanie biura w domku drewnianym z pewnością pomoże Ci być produktywnym, a udekorowanie go roślinami jeszcze bardziej zwiększy Twoją produktywność. Badania wykazały, że wprowadzenie roślin ozdobnych do biura może zwiększyć Twoją wydajność nawet o 15%. Jak się okazuje, zieleń liści sprawia, że czujemy się bardziej związani z naturą, co jest niezwykle ważne dla naszego zdrowia fizycznego, jak i psychicznego. Nie musisz wypełniać każdego zakątka swojego domku z drewna roślinami, aby zwiększyć produktywność – dwie lub trzy ładne, wyraziste roślinki załatwią sprawę.

Jak wybrać odpowiednią roślinę do każdego pomieszczenia?

Nie ma wątpliwości, co do faktu, że dom 70 m2 bez pozwolenia to nie tylko doskonały, ale również wygodny wybór, który uwalnia Cię od „papierologii” związanej z jego budową. A czy wiesz, jakie rośliny będą najlepsze do każdego pomieszczenia w takim domku drewnianym? Oto, kilka propozycji:

Salon: skrzydłokwiat i filodendron.

Skrzydłokwiat jest rośliną niewymagającą opieki, o atrakcyjnym białym kwiatku, który pochłania zanieczyszczenia powietrza znajdujące się w domku drewnianym. Mogą dorastać nawet do 180 cm wysokości i są wyposażone w duże, odważne liście. Filodendrony to kolejny doskonały „oczyszczacz powietrza”, a zarówno w odmianach pnących, jak i liściastych, istnieje wiele możliwości włączenia ich do wystroju.

Sypialnia: orchidea i sansewieria.

Większość roślin emituje tlen w ciągu dnia, kiedy przeprowadzają fotosyntezę, ale kiedy zachodzi słońce, zaczynają uwalniać dwutlenek węgla. Orchidee i sansewiery postępują na odwrót i w nocy wydzielają tlen, co czyni je idealnymi towarzyszami podczas snu.

Łazienka: żyworódka i paproć.

Łazienki potrzebują roślin, które kochają wilgoć, ciepło i dobrze radzą sobie w warunkach słabego oświetlenia. Żyworódki są praktycznie niemożliwe do zniszczenia, nie potrzebują gleby i mogą pobierać większość potrzebnej im wody z powietrza w wilgotnym środowisku. Paprocie są klasyczną rośliną łazienkową i rozwijają się w przefiltrowanym świetle i wilgotnym powietrzu.

Przedpokój: papeda.

Pożegnaj się z chemicznymi odświeżaczami powietrza. Za każdym razem, gdy wejdziesz do domu drewnianego, przywita Cię cudowny, świeży zapach. Możesz również użyć liści papedy jako składnika dań kuchni azjatyckiej.

Kuchnia: aloes.

Aloes ma podwójne zalety bycia rośliną leczniczą i taką, której prawie nie da się zaniedbać. Wcieraj wypełnione żelem wnętrze liści w zadrapania i oparzenia, aby uzyskać natychmiastowy efekt chłodzenia.

Biuro: gerbera i zielistka.

Gerbera doda koloru do Twojego biura, a także pomoże usunąć toksyny z powietrza, szczególnie te związane z atramentem. Jeśli nie masz ręki do roślin, to zielistki są trudne do zaniedbania i łatwe do szybkiego rozmnażania – jeśli masz taką ochotę, możesz zostać przez nie otoczony.

Teraz już wiesz, jak ważne jest posiadanie roślin doniczkowych w domku drewnianym? Nie zwlekaj i posadź parę tych zielonych cudeniek w każdy pomieszczeniu, a natychmiast poczujesz korzyści zdrowotne.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here