Preparaty na wątrobę oraz suplementy diety opierają się głównie na składnikach mineralnych, witaminowych i ziołowych. Przyczyniają się one do prawidłowego funkcjonowania wątroby, pęcherzyka żółciowego oraz dróg żółciowych.

Jakie są najczęściej spotykane choroby wątroby?

Do najczęściej spotykanych chorób wątroby należy jej stłuszczenie, zapalenie, zwłóknienie, niewydolność. Wszystkie te schorzenia powodują przede wszystkim alkohol, leki oraz wirusy. Osobami, które w sposób szczególny muszą dbać o działania osłonowe i odbudowę wątroby są pacjenci otyli i chorujący na cukrzycę i nadciśnienie, u których do chorej wątroby prowadzi najczęściej nieprawidłowa dieta.

Wątroba pod wpływem działania składników toksycznych ulega ostrej niewydolności lub toksycznemu zapaleniu polekowemu. Inną przyczyną jej problemów są wirusowe zapalenie różnego typu. Nieprawidłowe funkcjonowanie wątroby rzutuje na cały organizm człowieka, powodując różne zaburzenia.

Dostępne leki na wątrobę

Niektóre leki na wątrobę dostępne są na receptę a  inne bez recepty. W sprzedaży znajdują się  także suplementy. Występują one jako tabletki, kapsułki, pastylki, krople, a nawet soki. Ich działanie powoduje odbudowę i wzmocnienie wątroby, dróg żółciowych oraz pęcherzyka żółciowego. Część leków na wątrobę powoduje również szybsze odzyskiwanie sił po wysiłku oraz lepszy wzrost mięśni.

W jaki sposób leki działają na regenerację wątroby?

Regeneracja wątroby jest możliwa dzięki fosfolipidom sojowym, które wykazują działanie ochronne. Przy ich użyciu chora wątroba otrzymuje odpowiednie wsparcie także przy uszkodzeniu miąższu. Dzięki upodabnianiu się do lipidów tworzących błonę komórkową, uzupełniają uszkodzone części wątroby.

Innym istotnym składnikiem leków na wątrobę jest L-asparaginian L-ornityny odpowiedzialny za detoks, odtruwanie i wspieranie regeneracji wątroby. Stosuje się go przy ostrych i przewlekłych chorobach narządu.

Częstym składnikiem tabletek na wątrobę. Jest też  ekstrakt z liści karczocha oraz wyciąg z nasion ostropestu plamistego. Wiele badań wskazuje, że ostropest w istotny sposób poprawia czynność wątroby i zwiększa przeżywalność u osób z marskością lub przewlekłym zapaleniem wątroby. Stosuje się go również w leczeniu wirusowego zapalenia wątroby szczególnie zapalenia wątroby typu C. Wśród leków na wątrobę dostępnych bez recepty jest wiele preparatów zawierających wyciągi z ostropestu ze względu na zawartą w nich sylibininę. Znajduje się ona m.in. w Sylimarolu, Sylimarynie i Lagosie.

Inne preparaty wspomagające czynności wątroby to Inhepax, posiadający w składzie fosfolipidy, Essentiale forte, Esseliv forte, czy Essefosfolipidy APTEO. Popularnym od dawna lekiem jest również Raphacholin C.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here