Spis Treści
Cukrzyca typu MODY – co to za typ i jak go odróżnić?
Otóż Cukrzyca typu MODY jest to rzadka, dziedziczna odmiana cukrzycy, powstała w wyniku mutacji jednego genu. Dotyka ona zaledwie około 3% osób. Jest chorobą dziedziczoną i przewlekłą. W zależności od rodzaju oraz charakteru mutacji objawy są zbliżone do cukrzycy typu 1 i typu 2. Typowymi objawami tej mutacji są zmęczenie, senność, częste oddawanie moczu, nadmierny apetyt oraz utrata wagi. Warto również dodać, że w cukrzycy typu MODY można się spotkać z pozatrzustkowymi objawami klinicznymi. Mogą pojawić się objawy związane z nerkami, jelitami i wątrobą. Przesłanki, które mogą nam sugerować, że to ten rodzaj cukrzycy są między innymi: niski poziom insuliny we krwi, brak otyłości, zwiększony poziom glukozy we krwi, cukrzyca w rodzinie. Ważne jest odpowiednie zdiagnozowanie i szczegółowe badania u lekarza diabetologa.
Cukrzyca typu MODY a biegi przełajowe – czy to bezpieczne?
Przy odpowiednim przestrzeganiu zasad uprawianie biegów przełajowych jest możliwe przy cukrzycy. Przed każdym treningiem, czy też samym biegiem należy mierzyć poziom cukru. Norma zakłada około 100 mg/dl, jeśli jest za niski (mniej niż 90 mg/dl) należy uzupełnić poziom glukozy. Zjedzenie banana bądź też rozpuszczalnego magnezu z cukrem może okazać się dobrym rozwiązaniem. Biegi przełajowe mają charakter tlenowy, dlatego też wskazane jest uzupełnić poziom cukru nawet do 200 mg/dl. Należy kontrolować glikemię podczas całego biegu. Bieganie przy cukrzycy typu MODY niesie ze sobą pewne ryzyko. Potrzebny jest zdecydowany reżim i pełna kontrola. Oprócz przyjmowania 3-4 dawek insuliny zalecane jest przyjmowanie odpowiednio przygotowanej odżywki węglowodanowo-białkowej.
Cukrzyca MODY a bieganie przełajowe co należy jeść?
Otóż przy takim wysiłku batoniki energetyczne oraz żele energetyczne mogą uratować z opresji. Warto mieć trochę zapasów, mimo utrudnień. Obowiązkowo, należy założyć opaskę informującą o fakcie bycia cukrzykiem. Parę godzin przed startem powinno się przyjąć insulinę. Pomiar poziomu cukru zalecany jest już zrobić przed rozgrzewką. Długotrwałe biegi chłoną cukier znacznie sprawniej, szybciej zużywana jest glukoza i organizm sięga po resztki insuliny. Zaopatrzenie w ilości około 5 żelów energetycznych jak i również 2-3 batonów energetycznych pozwoli nam pokonywać wszelkie wyzwania. Po około 10 kilometrach należy sięgać po izotoniki oraz banany. Warto przed biegiem skonsultować z lekarzem, bądź specjalistami określone dodatkowe zalecenia. Osoba podejmująca się wyzwania uprawiania takiego sportu cechuje się samodyscypliną i może stać się przykładem dla innych osób w dążeniu do celu i realizowaniu wszelkich marzeń.