Najczęstsze przyczyny bólu kręgosłupa to niewłaściwa fizjologiczna budowa ciała, mało aktywny tryb życia, a także urazy i choroby. Czynniki te powodują zmniejszenie przestrzeni międzykręgowych, w konsekwencji coraz większe siły działają na struktury kręgosłupa, powodują ich uszkodzenie i pojawienie się dolegliwości bólowych. Pewna część pacjentów jest kierowana na zabieg operacyjny, ale większość osób leczy przyczyny schorzeń kręgosłupa w trakcie różnych zabiegów rehabilitacyjnych.

Terapia manualna

Terapia manualna jest metodą nieinwazyjną i bezbolesną, polega na skorygowaniu wadliwych ustawień w stawach międzykręgowych, co prowadzi do zmniejszenia ucisku na struktury nerwowe i zmniejszenie bólu. W jednej sesji terapeutycznej można wykonać od 3 do 5 zabiegów, zaletą terapii jest szybki powrót do pełnej sprawności i uniknięcie długotrwałej farmakoterapii. Pomiędzy zabiegami można wykonać ćwiczenia fizykalne mające na celu obniżenie napięcia mięśni. Zabiegi należy powtarzać kilka razy w roku, aby utrwalić efekt.

Metoda PNF

Terapia za pomocą metody PNF wykorzystuje działanie receptorów pozwalających na przyspieszenie reakcji zwrotnej pochodzącej z układu nerwowego. Biorąc pod uwagę budowę anatomiczną organizmu, terapia PNF opiera się na ruchach przebiegających trójpłaszczyznowo, są to naturalne ruchy człowieka zbliżone do czynności dnia codziennego. Dzięki wykorzystaniu silniejszych grup mięśniowych wspierających określony ruch można znowu uruchomić mięśnie, które wcześniej nie pracowały lub pracowały słabo. Wykorzystanie jednocześnie układu nerwowego i mięśniowego sprawia, że nauka schematu ruchu przebiega szybciej, tworzą się nowe połączenia nerwowe i wzmacniają mięśnie.

Laseroterapia

Laseroterapia polega na naświetlaniu laserem miejsc na kręgosłupie, gdzie występują dolegliwości bólowe i schorzenia. Wiązka lasera powoduje wzrost aktywności procesów regeneracyjnych tkanek i komórek objętych schorzeniami, działa przeciwbólowo i przeciwzapalnie, poprawia ukrwienie. Jest skuteczna w różnych przewlekłych stanach zapalnych, w zespole cieśni nadgarstka, urazach stawów i zmianach zwyrodnieniowych.

Elektroterapia

Elektroterapia wchodzi w skład fizykoterapii, metoda ta polega na wykorzystywaniu prądu stałego oraz prądu impulsowego, aby zmniejszyć dolegliwości bólowe. Sprawdza się ona między innymi w takich dolegliwościach jak rwa kulszowa, dyskopatia, zmiany zwyrodnieniowe, urazy narządu ruchu. Jeden zabieg trwa kilkanaście minut, należy zastosować serię codziennych zabiegów od 5 do 10 dni.

Podobne tematy:

http://zyciedabrowygorniczej.info.pl/czym-jest-terapia-manualna/

http://www.forumpismakow.pl/na-czym-polega-terapia-manualna/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here