Postawione. Podjęliście decyzję o zakupie mieszkania. Zaczynacie rozglądać się za najbardziej korzystną z Waszego punktu widzenia lokalizacją. Być może wybór padnie właśnie na przedmieścia. Warto poznać zalety i wady takiej decyzji.

Dlaczego przedmieścia to dobry wybór?

Na początek skupimy się na zaletach. Bez wątpienia jednym z najczęściej podawanych pozytywnych aspektów wyboru mieszkania na przedmieściach jest jego cena. Jest ona zwykle dużo niższa, niż w przypadku lokalizacji bliżej centrum. Chociaż nie jest to reguła i też warto mieć tego świadomość. Cena może być więc najważniejszym czynnikiem przy wyborze mieszkania na przedmieściach.

Na pewno łatwiej będziemy nam w niektórych miastach „trafić” na nowoczesne mieszkania właśnie na obrzeżach. Centra miejscowości opanowane są przede wszystkim przez rynek wtórny. Dla osób szukających nowych mieszkań to będzie zaleta, którą zapisujemy po stronie przedmieść. Wiele przy wyborze zależy oczywiście od możliwości finansowych. Mieszkania z rynku wtórnego są – zwykle – tańsze. Z drugiej jednak strony trzeba mieć świadomość, że możliwe są dodatkowe koszty. Związane z remontem. Nierzadko niestety generalnym. A to oznacza naprawdę spory wydatek, a do tego stratę czasu.

Wróćmy jednak na przedmieścia. Kolejna sprawa powiązana ze swoistego rodzaju modą, która trwa od pewnego czasu. Nastąpił „odpływ” mieszkańców miast z centr właśnie na przedmieścia. To spowodowało między innymi zwiększenie ilości inwestycji w tych lokalizacjach. Dzięki temu jest dużo większy wybór mieszkań.

Nie można nie wspomnieć też o spokoju i ciszy, których zwykle szukamy właśnie na przedmieściach. I owszem jest zdecydowanie lepiej niż w centrum miasta. Chociaż dużo w tej kwestii zależy od konkretnego przypadku. Przedmieścia przedmieściom nierówne. Uogólniając jednak w pewien sposób, to właśnie lokalizacja dla osób szukających spokoju. Takich, które pracują przez „większą cześć” dnia i potrzebuje zregenerować się z dala od zgiełku miasta. Dostęp do terenów zielonych to ogromna zaleta takiego wyboru.

Kolejna sprawa jest ważna dla osób lubiących podróżować po świecie. To z przedmieścia zwykle łatwiej dostać się na autostradę, czy drogę szybkiego ruchu. Również na lotnisko. Dzięki temu, że mieszkamy na przedmieściu nie musimy się „przedzierać” przez całe miasto. Z drugiej strony nie zawsze jest to reguła.

Miejsce oddalone od centrum miasta może być dobrym wyborem dla rodziny z dziećmi. Oczywiście w sytuacji w której w niedalekiej odległości znajduje się przedszkole lub szkoła. Przedmieścia zwykle są też bezpieczniejsze niż centrum miasta. Co oczywiście nie oznacza, że zawsze. Dobrze więc w tym konkretnym wypadku wcześniej sprawdzić ranking bezpieczeństwa.

Często na przedmieścia „wysyła się” seniorów. Pytanie brzmi czy to jest dobry pomysł. Z jednej strony centrum miasta niekoniecznie zapewnia spokój, który w tym wieku jest jedną z ważniejszych rzeczy. Z drugiej przedmieścia nie zawsze zapewniają do miejsc i instytucji, które są seniorowi potrzebne. Dodatkową zaletą tego miejsca jest bliski dostęp do terenów zielonych. O nie z kolei – często, chociaż nie zawsze – trudno w centrach miast.

Jakie są wady mieszkania na przedmieściach?

To w dużym stopniu sprawa indywidualna. Podobnie jak zalety. Chociaż miasta coraz chętniej próbują usprawnić poruszanie się po drogach, to wciąż pozostaje to bardzo dużym problemem. Zwykle właśnie dla mieszkańców przedmieść. Wiele godzin spędzonych w korkach i to codziennie – to bardzo skutecznie potrafi zniechęcić do wybory mieszkania w takiej okolicy. Różnie też wygląda kwestia infrastruktury wokół osiedla. Oczywiście deweloperzy starają się usprawnić życie na przedmieściach. Często jednak mieszkańcy nie mają większego wyboru, jeśli chodzi na przykład o przedszkola i szkoły w najbliższej okolicy. Zwykle kończy się więc na posyłaniu pociech do placówek w centrum miasta.

Podobnie jest w przypadku sklepów. Oczywiście na osiedlu znajdzie miejsce, gdzie można kupić najbardziej potrzebne produkty. Jeśli jednak chcecie mieć większy wybór, to trzeba liczyć się z podróżą do centrum miasta. W ten sposób każde większe zakupy stają się całodzienną wyprawą. Nie inaczej jest w przypadku kin, teatrów i wyjścia ze znajomymi do puby czy restauracji. To oczywiście niewielkie niedogodności, ale warto je wziąć pod uwagę. Zwłaszcza jeśli jesteście towarzyskimi osobami.

Kolejną wadą jest to co często bierze się za zaletę. Przedmieścia zapewniają komfort otwartych przestrzeni. Dostęp do terenów zielonych. Problem polega na tym, że w ciągu kilku lat może okazać się, że w okolicy zostaną kolejne osiedla. Widok za oknem zmieni się na mniej przyjemny. Nagle z cichej i spokojnej dzielnicy zrobi się miejsce w którym ciężko będzie o odpoczynek.

Wymienione wyżej wady mogą być poważną przeszkodą dla singla szukającego mieszkania dla siebie. To oczywiście kwestia indywidualna, bo są osoby dla których najważniejsze jest cisza i spokój. Mieszkanie z dala od zgiełku miasta. Jednak dużo częściej singiel – w okolicach trzydziestego roku życia – ceni sobie bardziej łatwy dostęp do centrum. Do miejsc w którym toczy się życie kulturalne i rozrywkowe miasta.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here