Za najlepszy czas na zmiany uznaje się okres lata (do którego jeszcze trochę zostało;) ). Remont to zawsze wyzwanie, nie tylko dla naszego portfela. Czy można w jaki sposób ułatwić sobie ten proces?

Remont mieszkania – ocena kosztów

W dużym stopniu na to ile wydamy wpływ ma to czy remontujemy swoje mieszkanie czy dopiero co zakupione z rynku wtórnego. Bez kosztorysu się nie obędzie i dobrze sobie z tego zdajemy sprawę. Nie zastanawiamy się więc nad tym czy go robić, tylko o czym pamiętać, by jak najdokładniej ocenić faktyczny koszt remontu. Zawsze należy mieć zapas gotówki. Kosztorys tak naprawdę jest wstępnym projektem. Tego ile pieniędzy chcemy wydać na nasze „”nowe” mieszkanie. Ten zapas jest po to, abyśmy nie zostali w połowie remontu. Bez szans na jego dokończenie. Być może w kwestii kosztów będziemy musieli podjąć decyzje o wzięciu kredytu.

Czy można zaoszczędzić przy remoncie? To kwestia nad którą można długo dyskutować i nie dojdziemy do konsensusu. Na pewno, jeśli mamy takie umiejętności, to wykonanie samemu pewnych prac, pozwoli obniżyć koszt remontu. Możemy poszukać promocji na zakup materiałów. Jeśli decydujmy się na profesjonalną firmę, to zwykle ma ona swoje stałe źródło zaopatrzenia. Bardzo często w korzystnych cenach.

Szczegółowy plan remontu

To kolejna istotna sprawą, którą powinniśmy robić razem z ustalaniem kosztów. Remont mieszkania to naprawdę duże przedsięwzięcie, również pod kątem logistycznym. Warto rozplanować poszczególne zadania. Dzięki temu jesteśmy w stanie przejść przez remont w miarę „bezboleśnie”. Musimy ustalić, które prace są naprawdę pilne, a jakie możemy odłożyć na później. To na tym etapie warto odwiedzić markety budowlane. I przede wszystkim odpowiedzmy sobie na pytanie. Czy zdajemy się na własne siły, czy jednak weźmiemy kogoś do pomocy.

Wybór ekipy remontowej – jak to zrobić?

O tym w jaki sposób pracują fachowcy można by napisać elaborat. Chociaż czasy w których „złote rączki” robiły coś na przysłowiowe „jakoś to będzie” na szczęście powoli odchodzą w zapomnienie. Coraz więcej mamy profesjonalnych firm remontowych. Oczywiście nie zwalnia nas to od pilnowania osób, które będą zmieniać nasze mieszkanie.

Na pewno na etapie wyboru takiej firmy warto zwrócić uwagę kogo ono zatrudnia. Czy ma w swojej grupie takich specjalistów jak elektryk, czy hydraulik. To daje nam pewne poczucie „bezpieczeństwa”, że za remont biorą się osoby mające wiedzę. Oczywiście to jak dużą będziemy mogli zweryfikować w czasie ich pracy.

Warto jednak podpytać znajomych o firmy z usług których korzystali. Takie polecanie to wciąż najlepsza metoda na to, aby się „nie sparzyć” przy wyborze. Oczywiście coraz więcej firm ma swoje strony internetowe, gdzie można między innymi zobaczyć wykonane przez nich remonty.

Odnawianie mieszkanie samemu

W tym wypadku przede wszystkim dobrze byłoby być świadomym swoim umiejętności, a więc również ograniczeń. Co będziemy w stanie wyremontować sami, a do czego przyda się nam pomóc. Nie od razu oczywiście ekipy fachowców. Może wystarczy pomoc znajomego, który zna się lepiej na tym temacie. I kilka remontów już „przeżył”. Niezależnie od tego czy faktycznie będziemy mogli na taką pomoc liczyć, warto przed przystąpieniem do zmian w mieszkaniu, uzbroić się w coś bez czego raczej na pewno poniesiemy klęskę – wiedzę. Niekoniecznie musi być ona na poziomie eksperckim, ale podstawy powinniśmy znać.

Za przykład posłuży tutaj wybór farb i malowanie. Po pierwsze powinniśmy poznać ich rodzaje i to jakich pomieszczeniach się sprawdzą. A w których danej farby nie powinniśmy pod żadnych pozorem stosować. Łazienka jest pomieszczeniem w którym musimy na to zwrócić szczególną uwagę. Łatwo się brudzi, a do tego ściany narażone są tam na działanie wysokich temperatur, a także sporą wilgotność. Wybrana farba musi więc być odporna na nie, a także na zabrudzenia. Obecnie można wybrać rozwiązania, które są dedykowane do konkretnych pomieszczeń. Warto to rozważyć.

Przyda nam się też oczywiście wiedza na temat tego jak w ogóle przygotować ściany do malowania. Tak aby uniknąć błędów, które spowodują, że cały proces trzeba będzie powtarzać. Te pierwsze mogą pojawić się już na początku, gdy właśnie powinniśmy przygotować ścianę do malowania. Jeśli jej nie oczyścimy (pozostaną na niej na przykład zatłuszczenia), to farbę będzie ciężko rozprowadzić. Do tego pojawią się smugi. Te mogą również wynikać z nierównego nakładania farby. To błąd „charakterystyczny” dla osób mających niewielkie doświadczenie w malowaniu. Na ścianie pozostaną widoczne ślady. Zbyt szybkie nanoszenie farby (kiedy powierzchnia jest jeszcze wilgotna) to kolejny bardzo często występujący błąd.

Kiedy przeprowadzić remont mieszkania?

Można przez cały rok. Chociaż większość prac wykonuje się od wiosny do jesieni. To bez wątpienia najlepszy czas na generalny remont. W tym czasie możemy – ze względu na warunki pogodowe – wymienić okna, ale też zdecydować się zmianę instalacji grzewczej, czy wodnej. Zimą z kolei bez większych problemów przeprowadzimy takie prace remontowe jak wymiana parkietu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here