Chociaż do początku roku akademickiego zostało jeszcze sporo czasu i większość studentów pewnie bawi się w najlepsze na wakacjach, to dobrze byłoby je na chwilę przerwać i załatwić tę sprawę. Jak znaleźć idealne mieszkanie?

​Kiedy szukać mieszkania na wynajem?

Generalnie rzecz biorąc wszystko zależy od predyspozycji przyszłego studenta. Jeśli stać go na droższe, to może szukać nawet kilka dni przed 1 października:). A tak poważniej: im wcześniej, tym lepiej.

Jeśli zależy nam na tym, aby w portfelu zostało jak najwięcej pieniędzy, możemy szukać szczęścia w akademikach. Natomiast tę sprawę najlepiej załatwić zanim wyjedziemy na wakacje. Szanse na pokój w akademiku dla pierwszorocznego studenta zwykło określać się jako „niewielkie”. Próbować jednak zawsze warto.

Jeśli chcecie mieszkać bardziej „po domowemu”, to sierpień jest ostatnim dzwonkiem, jeśli ma być w miarę tanio. Pozostaje też kwestia wyboru. We wrześniu, który z perspektywy szukającego mieszkania studenta, jest najgorszym miesiącem, większość lepszych ofert będzie już nieaktualna.

Jeśli jednak zostaniemy zmuszeni do zamieszkania w lokalu mocno odbiegającym od standardów, to pierwszą okazję do zmiany będziemy mieli w okolicach grudnia. Często to w tym miesiącu pojawia się dużo ofert i będziemy w czym wybierać.

​Cena i komfort mieszkania na wynajem

To kolejna istotna kwestia. Na pewno – i to bardziej informacja dla osób, które chcą przygotować mieszkanie pod wynajem – mocno zmieniły się predyspozycje studentów. Coraz trudniej spotkać osoby, które zadowolą się „byle czym”.

Chociaż oczywiście – wracając do szukania mieszkania – znajdziemy perełki z wystrojem wnętrz rodem sprzed kilkudziesięciu lat. Chcemy komfortu, ale za niską ceną. I to oczywiście sytuacja niezwykle rzadka. Jeśli mieszkanie jest w bloku, który ma kilka czy kilkanaście lat, musimy przygotować się na dużo wyższe wydatki. Na szczęście jednak zwykle idzie za tym większy komfort.

Możemy oczywiście zdecydować się na wynajęcie takie mieszkania z kilkoma osobami. Mniej zapłacimy, ale musimy się liczyć z „kosztami” funkcjonowania z ludźmi, których najczęściej nie znamy.

Wielu studentów wybiera mieszkanie w okolicach swojej uczelni. Jest to sensowne rozwiązanie, ale nie w każdym przypadku. Na pewno sprawdza się to w mniejszych ośrodkach akademickich. Jeśli uczelnia jest dalej od centrum, możemy też spodziewać się niższej ceny. Chociaż nie jest to regułą. No i oczywiście ceny są uzależnione od miasta. Większe, jak Warszawa czy Wrocław, są droższe niż chociażby Rzeszów.

Wynajęcie mieszkania – umowa

Na co zwrócić uwagę przy oglądaniu mieszkania a zanim podejmiemy decyzję? Przede wszystkim wypytać w zasadzie o wszystko. Warto też się zorientować czy w mieszkaniu są jakieś usterki. Ważny jest swobodny dostęp do pralki czy odkurzacza. Chociaż w większości mieszkań to już standard, trzeba się zorientować jak jest z dostępem do internetu. Koniecznie zajrzycie do kuchni, aby zobaczyć jakim sprzętem będziemy mogli dysponować.

Jeśli chodzi o samą umowę, to są dwie możliwości. Jedna z form to użyczenie lokalu. Bardzo rzadko spotykana. Częściej jest to umowa o wynajem lokalu. Musicie zwrócić uwagę na od kiedy do kiedy obowiązuje. Czy automatycznie będzie przedłużana. Kiedy możecie ją zerwać. Jak będziecie płacić. Warto zwrócić uwagę na termin do którego macie uregulować rachunki.

Na koniec jeszcze jedna kwestia. Na pewno nie unikniecie błędów związanych z wynajęciem mieszkania. Czy to dotyczących lokalizacji, czy samego stanu i aranżacji nieruchomości. Takie błędy przytrafiają się zarówno studentom pierwszego roku, jak i tym bardziej doświadczonych. Starajcie się, zanim jeszcze podpiszecie umowę, wyjaśnić z właścicielem.

Chociażby kwestie dotyczące kaucji. Ta ostatnia zwykle wynosi miesięczną opłatę za mieszkanie. W teorii w momencie, gdy się będziecie wyprowadzać, jest ona zwracana. Praktyka wygląda już nieco gorzej. Taka kaucja może być bowiem traktowana jako zapłata za zniszczenia, które powstały w wyniku Waszego użytkowania. A niekoniecznie je naprawiliście.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here