W dobie obecnego kryzysu klimatycznego wszelkie zachowania ekologiczne mające na celu ochronę środowiska są mocno propagowane. Niewielkim kosztem, a często nawet z korzyścią dla portfela możesz przyczynić się do ochrony środowiska i stać się bardziej ekologicznym w przestrzeni własnego domu. Jak to zrobić i od czego zacząć? Jakie zachowania przyniosą prawdziwe korzyści dla Ciebie i środowiska?

Przedmioty wielokrotnego użytku zamiast jednorazowych

Obecnie przedmioty mają bardzo krótki czas użytkowania. Elektronika szybko zastępowana jest nowszymi modelami, ubrania z zeszłego sezonu nowymi sztukami o modniejszym kroju, a wiele z przedmiotów z gospodarstwa domowego jest po prostu jednorazowa. To wszystko prowadzi do powstawania ogromnej ilości odpadów, które zalegają na wysypiskach i prowadzą do powolnego zatruwania środowiska.

Dziś warto stawiać na przedmioty wielokrotnego użytku, które zmniejszą generowanie odpadów. Najlepiej, gdy są jeszcze wykonane z materiałów naturalnych ulegających biodegradacji.

W sklepach zamiast sięgać po płatne jednorazowe reklamówki, swoje zakupy pakuj do wielorazowych, płóciennych toreb. To samo dotyczy reklamówek na warzywa i owoce. Spokojnie możesz zastąpić je wielorazowym workiem bawełnianym.

W swoim domu masz dużą ilość elektroniki zasilanej na baterie? Zamiast jednorazowych, wybierz baterie akumulatorowe, które możesz szybko naładować we własnym domu. Obecne akumulatorki nie różnią się parametrami od zwykłych baterii.

Koniecznie wyposaż się w kosze na produkty do recyklingu. W sklepach dostępne są wygodne i sprytne kosze wyposażone w worki wielokrotnego użytku. Dzięki temu nie musisz kupować plastikowych worków na papier, plastik i szkło.

Naprawiaj, przerabiaj, zamiast kupować nowe

Dostępność produktów w sklepach często zachęca do kupowania nowych, kiedy stare uległy uszkodzeniu. W dzisiejszych czasach ludzie często zapominają o tym, że coś można naprawić, zamiast wymienić na nowe. Zepsuł się sprzęt AGD, popruła pościel lub spodnie? Zanim wymienisz na nowe – spróbuj je naprawić!

Wśród działań ekologicznych coraz popularniejszy staje się upcykling. Polega on na wykorzystywaniu starych przedmiotów do tworzenia innych. Upcykling spokojnie możesz stosować we własnym domu, sięgając po słoiki i robiąc z nich estetyczne wazony na kwiaty, klosze na świeczki czy żarówki lub pojemniki na produkty spożywcze. Zanim kupisz nową rzecz, zastanów się, czy nie jesteś w stanie zrobić jej samodzielnie z dostępnych pod ręką przedmiotów. Mniej kupujesz – oszczędzasz pieniądze i generujesz mniej odpadów.

Zachowania prowadzące do ochrony środowiska są dziś niezwykle ważne. Wiele z nich przyniesie także korzyści dla Twojego domowego budżetu. Pamiętaj, aby korzystać jak najczęściej z przedmiotów wielokrotnego użytku, np. akumulatorów czy toreb na zakupy. Zanim kupisz nową rzecz, sprawdź, czy starej nie da się naprawić niższym kosztem lub zrobić z niej coś całkiem nowego. Kiedy tylko się da, dawaj swoim przedmiotom drugie życie. Bądź bardziej eko we własnym domu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here