To jedno z tych miejsce w naszych mieszkaniach do którego przykładamy szczególną wagę. Aranżacja sypialni nie jest trudna, chociaż nie pozbawiona problemów. Wskazówki jak urządzić to pomieszczenie znajdziecie poniżej.

Aranżacja sypialni – od czego zacząć?

Przede wszystkim – niezależnie od tego jaką część mieszkania urządzacie – przyda się projekt. Zawarte w nim powinny być nie tylko poszczególne kroki dzięki którym stworzycie wystrój sypialni. Istotny jest również przybliżony kosztorys. Jeśli dodatkowo przed stworzeniem aranżacji musicie przeprowadzić remont, stanie się on wręcz niezbędny.

Warto w czasie tworzenia projektu wystroju tej części mieszkania odpowiedzieć sobie na jedno, ale zasadnicze pytanie. Jaki cel ma mieć nasza aranżacja? Sypialnia to pomieszczenie, którego naczelnym zadaniem jest „zapewnienie” nam przestrzeni do relaksu i regeneracji organizmu. Można powiedzieć, że jest takim miejscem, gdzie odcinamy się problemów i codziennych spraw do załatwienia. I aranżacja powinna w tym pomagać. Za przykład posłuży tutaj kolorystyka. Czerwień w sypialni utrudni regenerację i wyciszenie organizmu. Podobnie sytuacja będzie wyglądać w przypadku, gdy w tej części mieszkania umieścimy za dużo dodatków. Będą one rozpraszały uwagę.

Jak wybrać łóżko do sypialni?

To główne zadanie przed jakim stoicie w przypadku wystroju tego pomieszczenia. Łóżko można określić mianem serca sypialni. Dlatego wybór tego mebla warto poprzedzić odpowiednim researchem.

Obecnie najpopularniejsze są łóżka z materacami. Te ostatnie są „montowane” na ramach. Te z kolei mogą być drewniane albo metalowe. Oba rozwiązania mają swoje zalety i wady. Drewniane ramy są zdecydowanie droższe, ale dobrze sprawdzają się w przypadku, gdy w mieszkaniu jest osoba z alergią. Z kolei modele metalowe są dużo tańsze i idealnie pasują do małej sypialni. W której liczy się każdy centymetr.

Odrębna sprawa to wybór materaca. Obecnie na rynku jest kilka podstawowych modeli. Jednym z najchętniej wybieranych modeli są materace lateksowe. Charakteryzuje przede wszystkim wysoka elastyczność a także komfort spania. Polecane są również dla osób zmagających się z alergią. Kolejny rodzaj to materace kieszonkowe. Wykonane są one z dużej ilości sprężyn. Pomiędzy nimi znajdują się warstwy oddzielające. Mogą być one wykonane z lateksu. Do najtańszych należą materace bonelowe. One również mają w sobie sprężyny. Tworzą one siatkę. Im jest ich więcej, tym materac bardziej sprężysty. Natomiast warto zaznaczyć, że z opisanych rodzajów, ten jest obecnie najrzadziej wybierany.

Oświetlenie w sypialni

Podstawowa zasada brzmi: światło w tej części mieszkania powinno być ciepłe, miękkie i rozproszone. Poleca się wybrać barwę 2700 a 3000 Kelvina. Dzięki temu uzyskacie w sypialni żółtą, ciepłe światło. A to ma wpływ na przytulność w tym pomieszczeniu. Złym rozwiązaniem jest wybór jasnego, zimnego światła. Najczęściej kojarzy się ono ze szpitalem. A to raczej nie ułatwi stworzenia aranżacji sypialni, która stanie się Waszą świątynia spokoju i regeneracji.

Zapomnijcie również o tylko jednym źródle światła. Takie rozwiązanie praktykowano kilka dekad temu. Jest ono mało funkcyjne. Oprócz głównego punku świetlnego przyda się jeszcze co najmniej jeden rodzaj lampy. Mowa oczywiście o tym, które znajdzie się przy łóżku. Mogą to być kinkiety. Wiesza się je nad łóżkiem. Idealne rozwiązanie dla osób, które lubią czytać przed snem. Drugim popularnym rozwiązaniem jest lampka nocna stawiana na stoliku przy łóżku.

Kolejnym popularnym sposobem oświetlenia sypialni są listwy. Można je na przykład umieścić nad łóżkiem. Listwy oświetleniowe dają szerokie pole do aranżacji wnętrza, wydobywania jego głębi lub tworzenia przytulnej atmosfery przy pomocy właśnie światła.

Aranżacja sypialni zakończona sukcesem, to stworzenie miejsca w którym po prostu będziecie mogli się oderwać od codzienności. Jednocześnie to przestrzeń w której Wasz organizm będzie się umiał zregenerować. I to ten aspekt jest zdecydowanie bardziej ważny.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here