Wielu z nas nie potrafi wyobrazić sobie życia bez codziennej porcji muzyki płynącej z ulubionych słuchawek. Dla innych ten sprzęt jest nieodzownym narzędziem pracy. Każdy ma inne wymagania co do tego przenośnego sprzętu audio. Jak dobrać go, by cieszyć się odpowiednią jakością dźwięku?

Słuchawki – do pracy, czy dla przyjemności?

Jeśli ciągle siedzimy w pracy w home office, to nie chcemy, by dźwięki z otoczenia przeszkadzały nam w wykonywaniu zawodowych obowiązków. Do takich zadań warto rozważyć model, który pomaga wyciszyć szumy z otoczenia i daje nam możliwość skoncentrowania się na działaniu. W przypadku, gdy nasze biuro znajduje się ciągle w mieszkaniu, to pewnie wiele rozmów i konferencji odbywa się zdalnie przy pomocy kamer. By być słyszanym i dobrze słyszeć powinniśmy zainteresować się modelem, który ma wbudowany mikrofon. Jest to idealna opcja także prywatnie, gdy musimy wykonać telefon, ale mamy zajęte ręce i trzymanie słuchawki byłoby niemożliwe.

Z zestawami bezprzewodowymi możemy prowadzić rozmowę na przykład w czasie zmywania naczyń. To świetne rozwiązanie dla osób, które nienawidzą być uwiązane przez trzymanie słuchawki i które chcą cieszyć się większą swobodą telefonowania w dowolnym miejscu. Jeśli chodzi jednak o biurowy sprzęt, który służy nam wyłącznie do zasiadania przed ekranem, wówczas model z kablem powinien być w pełni wystarczający.

Niektórzy z nas pracują jednak w innym charakterze i zawodowe użycie słuchawek nabiera zupełnie innego znaczenia. Dla osób, dla których muzyka jest pracą i konieczne jest, by wszystkie dźwięki były słyszalne w doskonałej jakości, a wszystkie dźwięki były odpowiednio od siebie rozdzielone polecane są sprzęty do zadań specjalnych. Słuchawki studyjne umożliwiają cieszenie się muzyką zarówno w czasie jej nagrywania, jak i audiofilską ucztę, gdy cieszymy się muzyką prywatnie. Spora część tego typu modeli posiada kabel. Na rynku dostępna jest jednak spora gama urządzeń bezprzewodowych. Jeśli to jakość dźwięku najbardziej do nas przemawia, to warto zastanowić się nad produktami takich firm jak Audio-Technica, czy Marshall.

By znaleźć wymarzoną parę najlepiej przetestować je na utworze, który będzie dla nas punktem odniesienia w czasie takiego sprawdzania. Pomoże on nam porównać cechy audio, na których najbardziej nam zależy. Za modele studyjne zapłacimy powyżej 200 złotych wzwyż.

Na forach dla audiofili są także opinie dotyczącego tego, że słuchawki należy dopasowywać do sprzętu przy pomocy którego będziemy słuchać muzyki. Niektóre z odtwarzaczy mogą z konkretnymi typami słuchawek brzmieć zbyt płasko albo mieć zbyt mocne basy.

Bezprzewodowe słuchawki – co trzeba wiedzieć?

Ten typ słuchawek to najnowsza zdobycz technologiczna nad którą warto się pochylić. Chodzi tutaj modele, które w ogóle nie posiadają kabla. Nie ma w nich niczego, co by nas ograniczało. Wśród nich mamy dostępne warianty dokanałowe i douszne. Różnią się od siebie budową. Pierwsze z nich mają silikonowe zakończenia, które ułatwiają przyleganie do środka ucha. Co idzie za tą szczelnością, dźwięki z zewnątrz są zredukowane. Słuchawki douszne umieszcza się w małżowinie, więc nie są one tak blisko połączone z naszym narządem słuchu jak modele dokanałowe. Ze względu na to nie jesteśmy w stanie odciąć się w nich od odgłosów otoczenia.

Przez to jak wygląda sposób dopasowania do ucha uważa się, że te, które przylegają do ścianek ucha mogą być krzywdzące dla naszego słuchu. Innym minusem jest to, że sprzęt tak małych rozmiarów, który nie jest ze sobą połączony łatwiej jest zgubić. Jest to szczególnie ważne, jeśli planujemy wykorzystywać je do aktywnego spędzania czasu. W tym przypadku pewniejsze umocowanie słuchawki w uchu dają te dokanałowe. Plusem podobnych modeli jest także to, że posiadają one w zestawie stację dokującą z ładowarką, w której można je z łatwością przechowywać bez obaw, że się zgubią. Ponadto po podłączeniu ich do telefonu na ekranie widoczny mamy poziom ich naładowania. Takie słuchawki możemy kupić już od 80 złotych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here