Aranżacja łazienki obok kuchni i sypialni to jedno z wyzwań jakie stoją przed osobami wprowadzającymi się do swojego nowego mieszkanie. W tym pierwszym pomieszczeniu niezwykle trudny może się okazać zakup pralki. Na co zwrócić uwagę? Czego unikać? Odpowiedzi znajdziecie poniżej.

Zakup pralki – jakie są możliwości?

Mamy tutaj na myśli dostępne modele. Tak najbardziej podstawowy podział to dwa typy pralek. Pierwszy z nich to model, gdzie pranie wkładane jest od góry. Najczęściej kupuje się go łazienek niedysponujących dużym metrażem. Drugi model to pralka ładowana od przodu. I to on jest zdecydowanie popularniejszy.

Kolejna sprawa to podział na modele wolnostojące i do zabudowy. W tym wypadku nie wymaga to dalszego tłumaczenia. W kontekście metrażu łazienki należy zwrócić uwagę jeszcze na jeden podział. Przy zakupie pralki możecie wybierać między modelami: standardowymi, slim i super slim. Chodzi tutaj o głębokość bębna. Oczywiście pralki obecnie posiadają mnóstwo dodatkowych funkcji. Nie zawsze i na pewno nie wszystkim są one potrzebne. Dlatego zanim zdecydujecie się na zakup konkretnej pralki warto dokładniej przyjrzeć się oferuje producent w danym modelu. Złym rozwiązaniem jest przepłacenie za coś z czego nie będziecie korzystali.

Zakup pralki – najważniejsze parametry

Skupimy się na tym co jest najbardziej istotne przy wyborze odpowiedniego modelu dla siebie. Zaczniemy od klasy energetycznej. Jest ona wyrażona literami od A do G. Dodatkowo przy pierwszej z wymienionym mogą się pojawić plusy. Natomiast obecnie – jeśli zdecydujecie się na zakup nowej pralki – znajdziecie modele przede wszystkim A (ewentualnie z plusami). To najwyższa klasa energetyczna.

Przy zakupie pralki powinniście również zwrócić uwagę na ładowność bębna. Najlepiej będzie dostosować ją do wymogów mieszkańców. Jeśli z pralki korzystać będzie jedna lub dwie osoby w zupełności wystarczy bęben o pojemności 4 kilogramów. Z kolei dla kilkuosobowej rodziny lepsza będzie pralka do 8 kilogramów.

Równie istotnym parametrem jest głośność urządzenia. Zbyt głośna pralka ma przede wszystkim negatywny na komfort w mieszkaniu. Parametr ten najlepiej aby oscylował między 50-55 dB(A). Taki poziom hałasu jest przyswajalny. Kto powinien zwrócić szczególną uwagę na ten parametr? Osoby, które będą musiały umieścić pralkę w kuchni. Taka sytuacja może wystąpić chociażby w kawalerkach.

Bardzo ważnym aspektem jest zużycie prądu oraz wody. Są one często pomijane przy zakupie pralki. Tak naprawdę faktyczne koszty można zobaczyć dopiero porównując rok do roku rachunki za prąd i wodę. Natomiast warto się temu przyjrzeć przed dokonaniem wyboru konkretnego modelu.

Dodatkowe funkcje w pralce – jakie są potrzebne?

Na to pytanie każdy odpowie sobie indywidualnie. Bo w taki właśnie sposób należy potraktować wybór dodatkowych funkcji przy zakupie pralki. Poszczególne modele mają oczywiście przydatne programy prania. Mówimy o dodatkowych, a nie standardowych. Jednym z takim programów jest pranie ?”eco”. Każda pralka posiada również funkcję dla tkanin miękkich. Podobnie jak możliwość regulowania temperatury i szybkości obrotów. Pewnym, chętnie obecnie wybieranym rozwiązaniem jest zakup pralko-suszarki. Ma ona dwa etapy pracy. Pierwszy z nich to pranie. Drugim jest suszenie ubrań przy pomocy ciepłego powietrza. Nie działa to na takiej zasadzie jak w zwykłej pralce, gdzie nadmiar wody jest usuwany w czasie odwirowania.

Na koniec jeszcze jedna kwestia. Błędy popełnianie przy zakupie pralki. Jednym z częściej popełnianych jest wybór modelu z nadmierną ilością dodatkowych programów. Nie będzie z nich korzystać, a cena takiej pralki jest wysoka. A jeśli jesteśmy przy kosztach. Zakup taniej pralki wcale nie musi okazać się trafionym wyborem. Najczęściej niska cena jest efektem niedoróbek. Może być też związana z późniejszymi wysokimi kosztami użytkowania. Tak jest chociażby w przypadku pralek z niską klasą energetyczną, albo takich, które zużywają sporo wody. Z dużym prawdopodobieństwem szybko trzeba będzie kupić nowe urządzenie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here