W różnego rodzaju mediach coraz częściej można usłyszeć o inwestowaniu w ETF-y. Nadal jednak nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, na czym to polega. Czym są ETF-y? Jak w nie inwestować? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

Czym są ETF-y?

ETF-y (z ang. Exchange Traded Fund) to fundusze inwestycyjne, które są notowane na giełdzie. Ich działanie jest szczególne, ponieważ w odróżnieniu od tradycyjnych funduszy inwestycyjnych celem ich działania nie jest uzyskanie jak najwyższej stopy zwrotu, ale naśladowanie konkretnego indeksu bazowego. Co może nim być? Możliwości może być wiele, ponieważ poza indeksami giełdowymi mogą to być również surowce, kryptowaluty, czy koszyki akcji. Jak w praktyce działają ETF-y? Otóż składają się one z akcji dokładnie tych samych spółek, które wchodzą w skład danego indeksu. W efekcie każdy wzrost lub spadek wartości indeksu powinien skutkować takim samym wzrostem lub spadkiem wyceny ETF-u.

Jak inwestować w ETF-y?

Inwestowanie w ETF-y to rozwiązanie, z którego może skorzystać praktycznie każdy. Warunkiem koniecznym w tym przypadku jest posiadanie rachunku maklerskiego, który należy otworzyć u brokera. Jego wybór jest bardzo istotny, ponieważ przekłada się nie tylko na możliwości inwestycyjne, ale również wysokość ewentualnych zysków, co zostało przedstawione w artykule opisującym kwestię wyboru brokera. Jeżeli chcesz zapoznać się z konkretną ofertą obejrzyj stronę brokera, który pozwala inwestować w przeszło 5 500 tys. ETF-ów notowanych na 30 światowych giełdach.

Dlaczego warto inwestować w ETF-y?

Inwestowanie w ETF-y staje się coraz popularniejsze, co wynika z zalet takiego rozwiązania. Co można do nich zaliczyć? Przede wszystkim możliwość uzyskania stabilnego zysku w długoterminowej perspektywie, co wynika z faktu, że indeksy z reguły rosną w długim okresie. W efekcie jest to doskonały produkt w przypadku inwestowania z myślą o emeryturze, czy studiach dzieci. Poza tym za zakupem jednostek ETF-ów przemawiają również niskie opłaty za zarządzanie funduszem, które wynikają z faktu, że jest on zarządzany pasywnie. Zaletą z pewnością jest także niski próg wejścia w inwestycję, ponieważ inwestor może kupić nawet pojedyncze jednostki uczestnictwa ETF-ów. Dzięki temu można zacząć inwestować dysponując niewielkim kapitałem, a następnie systematycznie zwiększać wartość swojego portfela.

Podsumowując należy stwierdzić, że ETF-y to fundusze inwestycyjne stworzone z myślą o inwestowaniu długoterminowym. Podkreślić warto również, że jest to inwestycja, która nie wymaga poświęcania dużej ilości czasu, czy śledzenia notowań.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here