Gdy wybieramy się na urlop nie tylko decyzja o miejscu, do którego pojedziemy jest kluczowa. Istotne jest również to, gdzie w tym czasie będziemy zakwaterowani. Hotele, hostele, schroniska to tylko niektóre z możliwości, które oferuje nam baza noclegowa. Jak mądrze wybrać miejsce pobytu?

Lokalizacja a wybór hotelu

Z uwagi na to, że całego swojego wypoczynku nie będziemy spędzać tylko w tam, gdzie się zameldowaliśmy, to warto sprawdzić, gdzie z hotelu możemy wyjść. Chodzi tu o to, jak daleko znajduje się on od miejsc, które chcemy zobaczyć, czy gdzie rozlokowane są sklepy, w których będziemy mogli zrealizować swoje podstawowe potrzeby. Dla zorientowania się, gdzie chcemy wybrać hotel możemy sprawdzić na mapie, gdzie się on znajduje. Warto porównać jego odległość w stosunku do obiektów, które chcieliśmy zwiedzić, czy jak da się do niego dostać z miejsca, do którego zostaniemy przywiezieni (czy gdzie dolecieliśmy).

Jeśli planujemy dużo przemieszczać się przy pomocy komunikacji miejskiej pomocne jest także zwrócenie uwagi, czy w pobliżu są przystanki autobusowe, czy stacja metra. Odpowiedni wybór lokalizacji pozwala nam oszczędzić sporo czasu w naszej podróży, ponieważ jesteśmy łatwo przemieszczać się między istotnymi dla nas punktami. W ten sposób zostanie nam więcej czasu na zwiedzanie, bez konieczności spędzania długich godzin w podróży.

Cena a standard hotelu

Równie istotne przy wyborze miejsca, gdzie będziemy spać jest stosunek ceny do jakości obiektu. Warto jest zaznaczyć, że rozeznanie w tym, jaki jest jego standard wyposażenia określają przyznane mu gwiazdki. Mamy tutaj pięciostopniową skalę, gdzie hotel, który zdobył wszystkie z nich może pochwalić się najlepszym poziomem usług. Trzeba jednak mieć na uwadze, że jest to jedynie orientacyjny wyznacznik, który wskazuje na to, czego możemy się spodziewać w pokoju i dodatkowych wygodach.

Warto jest także porównywać ceny pomiędzy obiektami z różną ilością gwiazdek. To, że dane miejsce zdobyło tylko dwie nie musi oznaczać, że zapłacimy mniej za pokój. Takie czynniki jak – wspomniana już – lokalizacja mają znaczący wpływ na wartość spędzonej w nim doby. Nie opłaca się więc zawężać poszukiwań wyłącznie to nisko „odznaczonych” hoteli, jeśli zależy nam na cenie. Droższy nie zawsze oznacza lepszy.

Dodatkowe usługi w hotelu

Większość hoteli ma także dodatkowy zakres usług, które świadczą swoim gościom. Ich listę oraz to, czy są udzielane za odpowiednią ceną, czy nieodpłatnie powinno być zawarte w regulaminie obiektu. Takie informacje powinniśmy być w stanie także uzyskać na recepcji. Jednymi z najpopularniejszych dodatków są łazienka w pokoju, room service, spa, siłownie, minibar, czy sejfy i telewizor. Jeżeli te udogodnienia są w cenie noclegu, to zadajmy sobie pytanie, czy warto jest płacić za niego więcej. Możliwe, że przy intensywnie rozplanowanym pobycie będziemy mieć jedynie czas na to, by wziąć prysznic i iść spać. Wtedy nie ma sensu dokładanie sobie wydatków do naszej podróży.

Hotel, hostel, a może Airbnb?

W sytuacji, gdy hotel jest dla nas zbyt drogą opcją warto rozważyć sprawdzenie alternatywnej bazy noclegowej. Jedną z opcji jest zarezerwowanie sobie miejsca w hostelu. Z reguły ceny za nocleg są porównywalnie niższe. Trzeba jednak pamiętać, że te obiekty rzadko dają możliwość zarezerwowania pokoju jednoosobowego. Zwykle do wyboru są łóżka w pomieszczeniach wieloosobowych. Cena jest proporcjonalna do tego, ilu współlokatorów będziemy mieli w trakcie naszego pobytu. Z reguły najwięcej gości przypadających na taki pokój to 10 osób. Są jednak miejsca, które oferują bardziej kameralne noclegi.

Coraz popularniejsze stają się także Airbnb. Jest to idea, która opiera się na wynajmie różnych lokali przez prywatnych gospodarzy. Do wyboru mamy cały wachlarz możliwości – chaty, domki plażowe, pokoje, czy regularne domy i mieszkania. Ceny różnią się znacząco od tych, które możemy spotkać przy próbie wynajęcia hotelu. Niższa wartość nominalna jednak nie musi przekładać się na niższy standard.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here