Coraz częściej telefon staje się tak uniwersalnym urządzeniem, że jego baterii nie starczy na cały dzień. Jeśli pisanie maili, korzystanie z komunikatorów internetowych, przeglądanie wiadomości w sieci i korzystanie z aplikacji nieraz wyciskały z naszego sprzętu resztki baterii bez dostępu do kontaktu, to warto zastanowić się nad powerbankiem – urządzeniem do ładowania.

Jakie urządzenia ładować przy pomocy powerbanku?

Najbardziej typowymi urządzeniami do zasilania z wykorzystaniem powerbanku są smartfony oraz tablety. Zwykle powerbanki posiadają w standardzie wejścia na złącza microUSB i USB. Dostępne są także ładowarki, które posiadają więcej portów różnych rodzajów. Jeśli tylko posiadamy odpowiedni kabel oraz złącze, to jesteśmy w stanie podładować również aparaty cyfrowe, urządzenia GPS, konsole, czy smartwache. Jeżeli nasz sprzęt posiada nietypowe wejście (np. produkty Apple) kabel odpowiadający naszym potrzebom nie będzie dodany do zestawu. Przeważnie okablowanie dodawane do powerbanku umożliwia uzupełnienie jego baterii oraz połączenie z pasującym typem złącza.

Producenci często oznaczają na produkcie z wieloma wejściami jaka będzie prędkość ładowania się przypiętych do niego urządzeń. Zwykle oznakowane są one przy pomocy cyfr i litery A. Specyfikacja powinna wskazywać na to jaki port USB umożliwia szybszy transfer.

Ponadto w czasie ładowania powerbank powinien zareagować na podłączenie do sieci. Na przykład przez zapalenie się diod LED albo innych wskaźników, które określają poziom napełnienia. Wyświetlacze albo lampki pomagają nie tylko rozeznać się, ile czasu pozostało do pełnego naładowania, ale także jak długo jeszcze możemy korzystać z urządzenia.

Powerbank – jaką pojemność wybrać?

Pojemność tego urządzenia powinna być odpowiednia do tego, który ze swoich elektronicznych sprzętów będziemy ładować przy jego pomocy. Przede wszystkim powinna ona być dostosowana do naszego tabeltu, czy smartfona. Żeby pojemność przekładała się na wygodę użytkowania warto, by jego pełna bateria wystarczyła na co najmniej dwukrotne naładowanie przypiętych do niego urządzeń. Średnia pojemność, która powinna być zadowalające dla użytkownika (biorąc pod uwagę typowe możliwości telefonów, etc.) mieści się w przedziale pomiędzy 5000 a 6000 mAh (miliamperogodzin).

Na rynku dostępne są powerbanki, które mają pojemności nawet osiągające wartości do 41600 mAh. Trzeba jednak mieć na uwadze, że nie zawsze zapewnienia producenta pokrywają się z rzeczywistością. Czasem nawet rozmiar obudowy wskazuje na to, że odpowiednia ilość ogniw nie zmieściłaby się w środku. Większa pojemność urządzenia wiąże się też z pasującymi gabarytami. Ponadto nie jesteśmy w stanie stuprocentowo wykorzystać całej energii ogniw ze względu na zależne od technologii straty.

Power bank a podróż samolotem

Jeśli sprzęt, którego szukamy ma nadawać się, do tras w samolocie (chociażby przy wylocie na urlop) również musimy mieć na uwadze pojemność urządzenia. Ze względu na regulacje związane z bezpieczeństwem pasażer może wnieść na pokład powerbank, który spełnia te wymogi. Przede wszystkim taki sprzęt może być umieszczony wyłącznie w bagażu podręcznym oraz dopuszczalne jest wzięcie ze sobą dwóch sztuk naraz.

Zwyczajowo maksymalna dozwolona pojemność urządzenia wynosi 27 000 mAh. Nie jest to jednak sztywna reguła i przewidziane są od niej wyjątki. W większości przypadków jednak pomogą nam oznaczenia umieszczone w instrukcji użytkownika. Jeśli więc planujemy zakup powerbanka na długą trasę samolotem koniecznie powinniśmy zapoznać się z regulaminem linii lotniczych oraz dogłębnie poznać specyfikację urządzenia dołączoną przez producenta.

Akcesoria do powerbanków

Mobilnych ładowarek możemy używać nie tylko jako sprzętu ratującego konającą baterię. Możemy także – w zależności od portu i kabla – wykorzystywać je w formie źródła zasilania dla takich dodatków jak wiatraki na USB, lampki nocne albo przenośne nawilżacze powietrza. Także sam powerbank może mieć wbudowane dodatkowe funkcje takie jak latarka. Ponadto niektóre tego typu ładowarki mogą automatycznie dobierać moc do rodzaju podłączonego sprzętu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here