W czasie, gdy sytuacja pandemiczna uspokoiła się na całym świecie turystyka zaczyna ponownie rozkwitać i możemy wybrać się na wypoczynek. Nawet zbliżająca się jesień nie musi być przeszkodą dla naszych urlopowych planów. Jak wybrać wakacje? Gdzie pojechać, by dobrze wypocząć?

Wakacje – jak wybrać termin?

Mimo tego, ze wakacje zwykle kojarzą nam się z letnią porą, to nie oznacza, że koniecznie musimy na nie pędzić, gdy tylko skończy się wiosna. Gdy u nas szaleje zima warto zastanowić się nad wypoczynkiem w chłodniejszy czas. Jeśli dobijają nas ujemne temperatury, to na okres siarczystych mrozów można zastanowić się nad urlopem w ciepłych krajach. Nie trzeba jednak odlatywać daleko, by temperatury były nieco bardziej znośne. Wyspy takie jak Majorka w okolicach stycznia mogą pochwalić się typowo wiosenną pogodą w okolicach kilkunastu stopni. Trzeba jednak mieć na uwadze, że w tym czasie większość atrakcji turystycznych (takich jak niektóre plaże) może nie być zdatnych do użytkowania poza sezonem.

W sytuacji, w której chcemy wybrać miejsce, którego atrakcyjność warunkowana jest sezonowością, to uważnie sprawdzajmy, co byłoby tam dla nas dostępne w dacie naszego pobytu. Dla aktywnie lubiących spodziewać chłodniejsze dni zima to także idealny czas, by wyruszyć na aktywny wypoczynek. Narty na stokach europejskich gór, czy nauka jazdy na snowboardzie są na wyciągnięcie ręki. Niekoniecznie w tym celu trzeba ruszać się poza granice kraju i można zdecydować się na szusowanie po polskich trasach. Najlepiej na odpoczynek wybierać czas, kiedy temperatury nam sprzyjają. Chodzi tutaj o te panujące w miejscu planowanego pobytu, a także o to jak my czujemy się w danych warunkach pogodowych. Trzeba pamiętać o tym, że w czasie urlopu mamy wypocząć, a nie dodatkowo się zmęczyć.

Wakacje z biurem, czy bez?

W dobie internetu możemy nie tylko przebierać wśród gotowych ofert biur podróży, ale także jesteśmy w stanie samodzielnie skomponować sobie wymarzoną wyprawę. Pomogą w tym portale umożliwiające rezerwacje hotelu (np. Booking.com), czy miejsc noclegowych wynajmowanych przez indywidualne osoby (Airbnb). Ponadto istnieją także portale, które działają na zasadzie porównywarek lotów, czy innych dostępnych środków transportu. Jesteśmy więc w stanie nie tylko znaleźć sobie transport, zakwaterowanie, ale i rozrywki przy pomocy poradników turystycznych (np. Michelin).

W przypadku wycieczek zorganizowanych nie mamy takiej swobody. W biurach podróży mamy do wyboru gotowe pakiety, gdzie poszczególne elementy mają raczej charakter stały – poza wycieczkami fakultatywnymi, czy śniadaniami, etc. Przy takiej podróży nie musimy jednak o niczym decydować samodzielnie, ponieważ dostajemy gotowy produkt turystyczny. Jedyne, na co pozostaje nam się zdecydować to kierunek naszej wyprawy. Jeśli interesuje nas większa swoboda, tak w wyborze miejsca, transportu, jak i tego, co będziemy robić na miejscu polecane jest bardziej zaplanowanie sobie wakacji samodzielnie. Trzeba jednak liczyć się z tym, że czasem nasze plany co do kosztorysu mogą się prezentować mniej korzystnie niż w przypadku gotowej wycieczki z biura.

Na co zwracać uwagę wybierając wakacje?

Przede wszystkim na rodzaj wypoczynku jaki preferujemy. W zależności od tego, czy wolimy plażowanie, czy jesteśmy raczej typem aktywnego urlopowicza powinniśmy sprawdzić, czy w danym miejscu będziemy mogli zrealizować swoje wakacyjne marzenia. Ponadto wcześniej warto zapoznać się z informacją na temat bazy noclegowej, w której będziemy zakwaterowani. Obecnie wybierając się poza kraj warto sprawdzić informacje dotyczące wymogów związanych z pandemią COIVD-19 oraz standardami związanymi z koniecznością odbycia odpowiednich szczepień, czy badań.

Jeśli jednak nie mamy sprecyzowanych potrzeb i wymagań, to naszą uwagę powinny zwrócić oferty tzw. last minute. Są to wyjazdy „ostatniej szansy”, które można zarezerwować niedługo przed wyjazdem. Ze względu na swój charakter te oferty bardzo często mają atrakcyjne ceny. Obniżka może sięgać nawet kilkudziesięciu procent względem oryginalnej wartości wycieczki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here