To jeden z najbardziej istotnych elementów dbania o swoje ciało. Pielęgnacja skóry wymaga wiedzy na temat domowych sposobów ale i zakupu kosmetyków. Z poniższego poradnika dowiecie się w jaki sposób się do całego procesu zabrać.

Pielęgnacja skóry – typ cery

Cały proces należy zacząć właśnie od tego. Wyróżnia się cztery podstawowe typy cery. To odpowiednio: normalna, sucha, tłusta i mieszana. Każdy z nich wymaga specyficznego podejścia do pielęgnacji skóry. Zarówno pod kątem zakupu konkretnych kosmetyków, jak i ewentualnego używania domowych sposobów.

To te podstawowe typy cery. Oprócz nich wyróżnia się jeszcze dodatkowy podział. Możemy więc mieć do czynienia z cerą trądzikową, dojrzałą, wrażliwą i naczyniową. Idealny rodzaj to cera normalna. Odznacza się ona równowagą między naturalnym natłuszczeniem i nawilżeniem. Odczuwalne jest też duże poczucie komfortu. Skóra nie piecze, nie jest zbyt tłusta itd.

Domowe sposoby pielęgnacji skóry

Jest ich naprawdę dużo. Większość z nich charakteryzuje bezpieczeństwo stosowania. Nie oznacza to jednak, że można je stosować bezrefleksyjnie. Po pierwsze może się okazać, że jesteście uczuleni na któryś ze składników danego rozwiązania. Bardzo często tak jest z ziołami wykorzystywanymi do pielęgnacji skóry.

Kolejna sprawa to możliwe szkody. Związane z wyborem sposobu nieodpowiedniego dla Waszego typu cery. W tym wypadku istotna jest przede wszystkim duża wiedza na temat poszczególnych składników, ich działania i ewentualnych przeciwwskazań. Co wykorzystuje się w domowych sposobach pielęgnacji skóry? Jednym z częściej przytaczanych składników jest aloes. Ma on ogromne właściwości nawilżające. Świetnie więc sprawdza się w przypadku problemów z suchą skórą. Nie można też nie wspomnieć o tym, że poleca się go przy trądziku.

Bardzo często wykorzystywanym składnikiem do pielęgnacji skóry jest miód. Nie tylko pozwala odpowiednio nawilżyć cerę. Ma on bowiem działanie bakteriobójcze. Poleca się go przy chorobach skóry. W tym wspominanego już wyżej trądziku.

Jakie kosmetyki kupić do pielęgnacji skóry?

Co oczywiste – dostosowane do Waszych potrzeb i charakterystyki cery. Warto posprawdzać jakie kosmetyki wywołują konkretne efekty. I też przydatna będzie wiedza o tym jakich składników w nich zawartych musicie unikać.

Kolejna sprawa o której często się zapomina. W drogeriach i sklepach internetowych dostępne są między innymi preparaty dla osób w konkretnym wieku. Kremy dla kobiet powyżej 50 roku życia itd. Pamiętajcie o tym, że wybór kosmetyku jest uzależniony nie od wieku, ale stanu Waszej skóry. To jest najważniejszy wyznacznik, a nie reklama skłaniająca do nabycia kremu zgodnego z wiekiem.

Jeśli chodzi o pielęgnację skóry, to faktem jest, że w pewnym momencie kosmetyki muszą mięć pewną cechę. Powyżej 40 roku życia warto zainteresować się preparatami zawierającymi substancje czynne. Te ostatnie z kolei pobudzają produkcję kolagenu. „Elementu” skóry odpowiadającego za wygląd i sprężystość skóry.

Przeglądając oferty warto zwrócić uwagę na kosmetyki zawierające witaminę A (a dokładniej retinol). Jest to jeden ze składników polecanych do pielęgnacji skóry. Ma on też znaczenie przy walce z trądzikiem. Ale nie tylko. Witamina A to podstawowy element diety dla skóry.

Kolejne składniki na jakie warto zwrócić uwagę to dwie witaminy. Mowa o C i E. W obu przypadkach mamy do czynienia z silnymi przeciwutleniaczami. Mają one niebagatelny wpływ na produkcję kolagenu. Są one również powiązane z odbudową naskórka. Czyli pierwszej bariery ochronnej dla naszej skóry. Chociażby przed działaniem czynników zewnętrznych. Takich jak chociażby słońce.

Na koniec jeszcze jedna kwestia związana z pielęgnacją skóry. Wiedza na temat poszczególnych składników i ich działania to jedno. Koniecznością jest jednak jej wykorzystanie w życiu. Mamy na myśli dokładne czytanie etykiet produktów. I to bardzo uważnie. Producenci bardzo często „chowają” prawidłowy skład za nazwami, które ładnie wyglądają, ale nic poza tym.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here