Dla wielu to najważniejsze miejsce w mieszkaniu. Aby w jak najlepszy sposób sypialnia spełniała swoje funkcje warto wiedzieć o paru kwestiach związanych z jej urządzeniem.

Aranżacja sypialni – jakie łóżko?

Niby to jest sprawa oczywista, a wciąż wiele osób stawia przede wszystkim na cenę. Im taniej, tym ma być lepiej. Ale tak oczywiście nie jest. Jedyne co uzyskacie to problemy ze snem. Bóle pleców, a często całonocne przewracanie się z boku na bok.

Nie chodzi też oczywiście o to, aby wydawać ogromne sumy pieniędzy. Przy wyborze łóżka warto zwrócić uwagę na kilka spraw.

Po pierwsze – wymiary. Jeśli to łóżko dla jednej osoby, to powinno mieć ono co najmniej 90 centymetrów szerokości. W przypadku dwóch – 160 centymetrów i więcej. Z drugiej strony wiele zależy od tego jak duża jest sypialnia.

Po drugie – trwałość. Najlepiej wybrać drewnianą ramę łóżka. Można też zdecydować się na tańsze rozwiązanie. To na przykład płyty MDF. Nie odbiegają zbytnio w kwestii trwałości od drewnianych ram.

Po trzecie – materac. Zanim o nim, to zwróćcie też uwagę na stelaż łóżka. Miejsce na którym będzie leżał materac. Ważne ze względu na nasz kręgosłup. Jeśli chodzi o materac, to przede wszystkim powinien być on dostosowany do naszego wzrostu. W kwestii twardości (to bardzo często podnoszony temat) warto pamiętać o jednej sprawie. Ma być on w tej materii dostosowany do krzywizn kręgosłupa. Musi go całkowicie odciążać. To jest najważniejsze. Ważne jest też to w jaki sposób śpimy. Jeśli przykładowo częściej, to materac powinien być bardziej elastyczny.

Wróćmy jeszcze na chwilę do twardości. Określana jest ona literą i cyfrą. Materac o twardości H2 to dobry wybór dla osoby ważącej powyżej 80 kilogramów. Jeśli waga pokazuje nam mniej wystarczy H2. Z kolei materac o twardości H4 jest przeznaczony dla osób ważących powyżej 100 kilogramów. Jeszcze jedna istotna w tym wypadku kwestia. Ta twardość materaca tak naprawdę jest bardzo subiektywnym odczuciem. Zależy w dużym stopniu od naszych przyzwyczajeń, tego w jaki sposób śpimy, jak również rodzaju materaca, który mieliśmy wcześniej.

Kolejną sprawą jest jego grubość. W tym wypadku wybór materaca jest również zależny od naszej wagi. Jeśli ważymy więcej, tym powinien być on grubszy. Zwykle wystarczy 20 centymetrów. Osoby z mniejszą wagą tak grubego materaca nie muszą mieć.

Przy wyborze musimy też zwrócić uwagę na jego stelaż. Mam on wpływ nie tylko na twardość materaca, ale również jego wytrzymałość. Od niego w dużym stopniu będzie zależeć jakość naszego snu. Dobrze dobrany stelaż przedłuża żywotność materaca. Zapewnia między innymi odpowiedni przepływ powietrza, jak również eliminuje problem wilgoci.

Oświetlenie w sypialni

To druga, bardzo ważna sprawa. To jaki styl wybierzecie, jest w tym wypadku mniej istotne. Ważne są parametry światła. I tak na przykład do lampek nocnych zwykle proponuje się żarówki halogenowe. Można też wybrać lampy LED. Dzięki temu uniknięcie męczenia wzroku. W pewien sposób dodaje też energii.

W sypialni warto mieć oświetlenie górne. Nie jest ono jednak tak ważne jak na przykład w salonie. Jeśli chcecie stworzyć wrażenie przytulności, to najlepiej wybrać zwisające żyrandole. Z kolei gdy sypialnia jest niewielka, to oprawa „kierująca” światło do góry, powoduje optyczne jej powiększenie.

Można również zdecydować się na oświetlenie mebli. To przede wszystkim kwestia ich funkcjonalności. Na przykład przy toaletce warto oświetlenie zamontować mniej na linii twarzy.

Kolejna, dość często wybierana możliwość, to kinkiety zamontowane na ścianie, przy której stoi łóżko. W takim wypadku ma ono mieć przede wszystkim charakter funkcjonalny. To oświetlenie dla osób, które lubią przed snem poczytać, lub na przykład muszą przygotować się do pracy (korzystając przy tym z laptopa).

W jaki sposób zamontować takie kinkiety? Pod uwagę bierzemy dwie sprawy. Jedna to kąt ich montażu. Najlepiej, aby były bezpośrednio nad łóżkiem. Kolejna kwestia to wysokość. W tym wypadku najczęściej poleca się około 75 centymetrów nad łóżkiem. Wysokość tę liczy się od materaca (jego górnej krawędzi). Odpowiednie umieszczenie kinkietów daje nam między innymi komfort nienadwyrężania wzroku. Nawet jeśli spędzimy przy takim świetle kilka godzin. Zwiększa ono również komfort czytania. Światło pada na konkretny punkt. Takie oświetlenie jest również relaksujące.

​Meble do sypialni – jaki wybór?

To w zasadzie odrębny temat. Na pewno warto zdecydować się na bardzo praktyczne szafki nocne. Wiele w temacie umeblowania sypialni zależy od jej wielkości. Mniejsze pomieszczenia wymuszają znaczne ograniczenia, jeśli chodzi o dobór mebli. W przypadku większej sypialni zwykle pojawiają się w nich toaletki, szafy na ubrania, fotele i stoły. Kwestią indywidualną pozostaje odpowiedź na pytanie, czy decydować się na komplet, czy dobierać poszczególne elementy wyposażenia sypialni samemu. Za to kino domowe w sypialni to średni pomysł.

Zanim jeszcze umeblujemy sypialnię, warto zastanowić się nad wyborem pomieszczenia w którym ją ulokujemy. Najlepszym rozwiązaniem jest pokój w którym okna wychodzą na wschód. Przy założeniu, że wstajemy rano do pracy. Jeśli prowadzimy nocny tryb życia można pomyśleć o innym pomieszczeniu. Ewentualnie (jeśli nie mamy innej możliwości) zdecydować się np. rolety.

W przypadku urządzania sypialni bardzo ważnym aspektem jest wybór koloru tego pomieszczenia. Najczęściej jako dobre rozwiązanie poleca się pastele czy odcienie pudrowe. Jednym z pomysłów jest błękit. To kolor, który w pewnym sensie wycisza i uspokaja to pomieszczenie. Daje nam to, co w sypialni jest najważniejsze. Często wybierany jest beżowy. To kolor, który nie jest ani za ciepły, ani za zimny.

Nic nie jednak nie stoi na przeszkodzie, aby wybrać nieco bardziej energetyczny kolor do naszej sypialni. Może być zielony lub żółty. Ten drugi kojarzy się ze słońcem, energią i chęcią do życia. Warto jednak dobrze przemyśleć jego użycie. Na pewno nie wolno przesadzić ze żółtymi ścianami w mieszkaniami. Umiar jest wskazany. Najlepiej w danym pomieszczeniu postawić tylko na jedną ścianę w takim kolorze.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here