Współczesny rynek pracy w coraz większym stopniu opiera się na pracy zdalnej. Nie ma w tym nic dziwnego. Rozwiązanie takie jest korzystne dla pracodawcy i pracownika. Tendencja do przechodzenia na tryb pracy zdalnej była widoczna jeszcze przed pandemią koronawirusa. Pandemia tylko ten proces przyśpieszyła. Czym właściwie jest praca zdalna? Kto może pracować w ten sposób? Dlaczego praca zdalna jest tak popularna? Na te pytania postaramy się odpowiedzieć w poniższym tekście.

Jaka jest definicja pracy zdalnej?

Nazywana jest ona czasem telepracą. Jest to wykonywanie swoich obowiązków służbowych poza siedzibą pracodawcy. Komunikacja pomiędzy pracodawcą a pracownikiem opiera się na środkach porozumiewania się na odległość. Praca zdalna nie jest odpowiednia dla każdej profesji. Kto może pracować zdalnie? Jest to rozwiązanie idealne dla wszystkich pracowników, którzy nie mają częstego kontaktu z klientem czy kontrahentem. Bieżąca komunikacja z pracodawcą sprowadzona jest w tej formule do codziennego raportowania wyników pracy. Branża, w której najczęściej natkniemy się na zdalnych pracowników to IT. Telepraca stosowana jest jednak w coraz większej liczbie branż. Podczas przeglądania ogłoszeń możemy znaleźć oferty pracy zdalnej w sprzedaży, obsłudze klienta czy też administracji.

Sprawdź też: https://radioradom.pl/praca-zdalna-zostanie-z-nami-na-dluzej-pracownicy-bardziej-zadowoleni-i-efektywni/

Dlaczego praca zdalna jest tak popularna?

Jej zalety doceniają pracownicy i pracodawcy. Pracodawca nie musi inwestować w utrzymanie powierzchni biurowej. Telepraca oznacza znacznie niższe koszty energii elektrycznej i innych mediów po stronie pracodawcy. Dlaczego pracownicy wolą pracować zdalnie? Praca zdalna oznacza dla nich dużą oszczędność czasu. Ta forma świadczenia pracy nie wiąże się z koniecznością codziennych dojazdów do biura. Podczas pracy zdalnej nie trzeba walczyć o miejsca parkingowe, narzekać na ceny benzyny i biletów miesięcznych. Plusy pracy zdalnej nie dotyczą wyłącznie oszczędności w czasie dojazdu. To również znacznie lepsza organizacja pracy. Praca zdalna pozwala na lepszym skupieniu się na wykonywaniu zadań. Ograniczony kontakt ze współpracownikami jest korzystny dla efektywności pracy.

Co jest potrzebne do pracy zdalnej?

Możliwość pracy zdalnej opiera się na porozumieniu pomiędzy pracownikiem a pracodawcą. Pracownik musi dysponować odpowiednim sprzętem komputerowym, dzięki któremu będzie mógł sprawnie wykonywać zlecone zadania. Taki sprzęt może zapewnić pracodawca. Do pracy zdalnej niezbędne jest również łącze internetowe. W większości przypadków wymagane jest posiadanie stałego łącza internetowego bez limitu danych. Stabilność łącza kluczowa jest szczególnie podczas pracy związanej z bieżącą obsługą klienta. Pracodawca musi również porozumieć się z pracownikiem co do form kontroli wykonania zleconych obowiązków.

Podsumowując, praca zdalna w ostatnich latach na stałe zagościła na rynku pracy. Formuła ta ma swoje wady. Ograniczony kontakt ze współpracownikami powoduje zanikanie więzi społecznych. Jednak korzyści z pracy zdalnej są znacznie większe. Odnoszą je pracodawcy i pracownicy. Dlatego można spodziewać się, że popularność pracy zdalnej nie osłabnie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here