Podstawą doskonałego makijażu jest idealna skóra. To fundament dla każdego looku, czy to wyjściowego, czy codziennego, naturalnego wyglądu. Jest kilka kryteriów, które powinny być dla nas szczególnie istotne przy kupowaniu najlepiej pasującego do naszych potrzeb kosmetyku.

Idealny podkład – poznaj swój ton

To pierwsza z rzeczy, którą musisz zrobić, by dowiedzieć się, czego poszukujesz. Kupowanie kosmetyku bez tej wiedzy może w efekcie powodować, że kolor naszej twarzy będzie znacząco odcinał się od odcienia naszej szyi i dekoltu. Konieczne jest trafienie w ten najbardziej zbliżony do tego, jak prezentuje się nasza cera w świetle dziennym. Test tego, jak kosmetyk dopasowuje się do koloru skóry powinien odbywać się przy naturalnym oświetleniu, ponieważ nie zawsze mamy możliwość zaprezentowania się w świetle naszej łazienki, czy toaletki. Poza kolorem ważny jest także ton. Potrzebne jest dopasowanie tego, czy ma on być bardziej ciepły (złotości, brzoskwinie), oliwkowy albo chłodny (dla skóry z widocznymi błękitnymi żyłkami). Niektóre z drogerii udostępniają próbki produktów, które umożliwiają sprawdzenie ich w naturalnym świetle, by najlepiej sprawdzić dopasowanie barwy.

Podkłady do cery problematycznej

Kluczowy jest nie tylko dobór właściwego koloru, ale dopasowanie kosmetyku do potrzeb naszej skóry. Przykładowo dla cery trądzikowej nieodpowiedni makijaż może więcej uszkodzić, niż naprawić. Przede wszystkim źle wybrany produkt będzie zapychać pory, a skutkiem tego bakterie pod jego warstwą będą zwiększały swoją ilość. W efekcie po zmyciu makijażu możemy zastać swoją skórę w gorszym stanie.

Popularnym problemem jest także cera naczynkowa, która charakteryzuje się widocznymi na jej powierzchni pęknięciami (nazywanymi „pajączkami”). Dla potrzeb takiej skóry stworzone są produkty, które mają podwójne działanie. Nie tylko maskują zaczerwienienia, ale mają także działać na korzyść naczyń krwionośnych. Również skóra z tendencjami do rumienienia się nie ma więcej powodów do wstydu. Na rynku dostępne są podkłady, które mają w sobie odrobinę zielonego koloru, który neutralizuje zaczerwienienia. Jeśli więc nasza cera jest wymagająca warto zastanowić się nad wyborem kosmetyku z apteki, a nie drogeryjnych marek.

Krem BB a podkład

Podkład może być dla delikatnej cery zbyt ciężki. Ponadto nasza skóra może nie potrzebować tak mocnego krycia i wystarczy jedynie wyrównanie jej kolorytu i zamaskowanie drobnych niedoskonałości. W takiej sytuacji dobrym kompromisem jest wybór kremu BB zamiast bardziej obciążającego kosmetyku. Kremy BB (ang. Beauty Balm) należą do grupy preparatów o niższym poziomie napigmentowania. Oznacza to, że mają one mniej właściwości kryjących. Taki makijaż ma nie tylko zadbać o wygląd naszej twarzy, ale dodatkowo odżywić ją. Najczęściej w składzie taki specyfik posiada nawilżające elementy, które mają poprawić kondycję cery.

Z uwagi na powyższe cechy kremów BB są one także polecane dla skóry problematycznej. Potrzeby naszej cery związane są z odpowiednim doborem gęstości i krycia kosmetyku do jej indywidualnych wymagań.

Rodzaje podkładów

W zależności od tego, co będzie najodpowiedniejsze dla naszych potrzeb możemy dokonać wyboru pomiędzy podkładami kryjącymi, matującymi, rozświetlającymi i nawilżającymi. Każdy z nich ma swoje zadanie do wykonania. Pierwszy z typów ma pełnić rolę kamuflażu dla niedoskonałości takich jak przebarwienia, czy widoczne zmiany w pigmentacji. Pomaga on ujednolicić kolor naszej skóry. Podkłady matujące wchłaniają nadmiar sebum, przez co nadają się do makijażu cery mieszanej i tłustej. Skóra potrzebująca blasku na pewno będzie wyglądać bardziej promiennie dzięki efektowi rozproszenia światła. Posiadaczki cieniów pod oczami z pewnością docenią jego działanie. Ostatnie z wymienionych – nawilżające – jak sama nazwa wskazuje powinny być wybierane przez osoby o skórze suchej, odwodnionej i potrzebującej odżywienia.

Mogą one także posiadać dodatkową ochronę w postaci filtru UV. Pamiętajmy też, że podkłady mają różną konsystencje np. fluidu, czy musu. Warto więc zainwestować także w zestaw odpowiednich przyborów do właściwego ich rozprowadzenia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here