Postanowiliście zmienić swój dotychczasowy tryb życia na zdrowy. Pojawia się pytanie. Jaką aktywność fizyczną wybrać dla siebie? Czego unikać, aby nie narazić się na kontuzję? Odpowiedzi na ta pytania znajdziecie poniżej.

Aktywność fizyczna – dlaczego jest istotna?

Odpowiedź na tak postawione pytanie wydaje się być dość oczywista. Zagłębmy się jednak w temacie nieco bardziej. Aktywność fizyczna poprawia bowiem tylko zdrowie, ale również jakość życia. Ma bowiem wpływ na psychikę. Zarówno w krótkim czasie. Ma to związek z wydzielaniem hormonów odpowiedzialnych za dobry nastrój. Jak i w dłuższej perspektywie.

Warto również mieć świadomość, że regularna aktywność fizyczna wspomaga odporność organizmu. A to z kolei ma przełożenie na to, że jesteśmy chronieni przed infekcjami. Ruch pozwala ograniczyć również ryzyko takich chorób jak miażdżyca, zawał i problemy z układem oddechowym. Nie można także nie wspomnieć o odchudzaniu. Jeśli chcecie zrzucić nadmiar kilogramów, ruch będzie po prostu niezbędny.

Jaką aktywność fizyczną wybrać dla siebie?

Zanim przejdziemy do konkretnych propozycji należy przyjrzeć się pewnym ogólnym kwestiom związanym z ruchem. Po pierwsze wybierając aktywność fizyczną powinniście wziąć pod uwagą Waszą kondycję i możliwości. Jeśli do tej pory prowadziliście przede wszystkim kanapowy styl życia, to lepiej nie decydować się od razu na triathlon. W tym wypadku dużo lepszym rozwiązaniem będzie bieganie. I wcale nie na dużych dystansach. Aby uzyskać zadowalające wyniki powinniście zacząć spokojnie, ale za to regularnie. To ostanie jest szczególnie ważne.

Kondycja z biegiem czasu wzrośnie. Wtedy będzie można wydłużyć aktywność i zwiększyć jej nasilenie. A być może zainteresować się nieco bardziej wymagającą aktywnością. Warto też sobie zdawać sprawę ze swoich możliwości. Jeśli przez lata nie byliście z ruchem „zaprzyjaźnieni”, to zawodowym sportowcem już nie zostaniecie. Zbyt ambicjonalne podejście do treningów może się skończyć co najwyżej kontuzją. Z podobnego powodu warto racjonalnie podejść do celu jaki chcecie osiągnąć.

Jakie są możliwości?

W zasadzie ograniczone jedynie tym co zostało wspomniane wyżej. Czyli kondycja i sam organizmu. Chociaż trzeba też wspomnieć o finansach, które w przypadku pewnych rodzajów aktywności mogą być przeszkodzą. Natomiast bieganie, klub fitness i rower nie wymagają ogromnych kwot na początku.

W ostatnich latach ogromną popularność zyskuje wspinaczka. Zarówno na ścianach w zamkniętych pomieszczeniach, jak i w skałach. Jest to aktywność przeznaczona w zasadzie dla wszystkich. Natomiast warto mieć świadomość pewnych wymogów z nią związanych. Chociażby w kwestii zachowania bezpieczeństwa. Odrębnym tematem stanowi wybór i zakup sprzętu do wspinaczki.

Wiele osób szuka odpowiedzi na pytanie, jaka aktywność fizyczna spala najwięcej kcal. Przede wszystkim jakikolwiek ruch będzie miał pozytywny wpływ na proces odchudzania. Jednym z prostszych i tanich rozwiązań jest ćwiczenie w domu. Na przykład poranna gimnastyka. Daje to nie tylko szansę na rozpędzenie metabolizmu, ale wyrobienie sobie nawyku ćwiczenia. Taką poranną gimnastykę można ograniczyć do 15 minut dziennie. Bez trudu chociażby na Youtube znajdziecie zestaw ćwiczeń dla początkujących i zaawansowanych.

Jedną z częściej polecanych form aktywności fizycznej w kontekście szybkiego spalania kcal jest trening interwałowy o wysokiej intensywności. To zestaw ćwiczeń wykonywanych w bardzo szybkim tempie. Plusem takiej formy treningu jest to, że można go robić, nawet jeśli codzienne obowiązki zabierają Wam dużo czasu. Wystarczy 30 minut dziennie. 3 razy w tygodniu. Kolejna zaleta to to, że taka forma aktywności nie nadszarpnie Waszego budżetu. Nie potrzebujcie do nich kosztownych przyrządów. W sieci znajdziecie mnóstwo przykładów treningów interwałowych. Bez trudu znajdziecie coś dla siebie. Natomiast jeśli Wasza kondycja jest bardzo słaba, zacznijcie od „zwykłych” ćwiczeń. Przygotujcie organizm do większego wysiłku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here