Właśnie urządzacie łazienkę i stanęliście przed takim dylematem. Spróbujemy więc Wam pomóc w podjęciu decyzji. Co wybrać wannę czy prysznic? Odpowiedź znajdziecie poniżej.

Wybór – wanna czy prysznic?

Przede wszystkim pierwsza sprawa która w pewnym stopniu warunkuje możliwość wyboru jest wielkość łazienki. W sytuacji gdy ma ona np. 6 metrów kwadratowych, to spokojnie można się zdecydować na wannę. Większa łazienka daje komfort zamontowania dodatkowo kabiny prysznicowej. Wtedy żadnego problemu nie ma. Co najwyżej musicie sobie odpowiedzieć na pytanie, czy właściwie potrzebujecie i wanny i kabiny prysznicowej. Jeśli łazienka jest bardzo mała, wtedy jesteście zmuszeni na zamontowanie tej ostatniej. Ma ona swoje zalety, ale też i wady. Skupmy się na sytuacji, gdy macie jednak wybór.

​Co warto wiedzieć o kabinie prysznicowej?

Bez wątpienia właśnie taki wybór cieszy się obecnie dużą popularnością. Wynika on z co najmniej kilku czynników. Po pierwsze jest ona wygodnym rozwiązaniem dla osób, które prowadzą aktywny tryb życia, lub po prostu mają mało czasu. Czyli dla większości z nas;). Prysznic to szybsza higiena. Więcej zaoszczędzonego czasu. Nie tylko zresztą na tym korzystacie. Taki wybór to mniej zużytej wody, a więc niższe rachunki. To też warto wziąć pod uwagę. Kabinie prysznicowa to spore ułatwienie dla osób starszych i dzieci. Chociaż w tym wypadku duże znaczenie ma wybór konkretnego modelu.

Wadą jest możliwość zalewania łazienki (wiele zależy od obecności i głębokości brodzika, szczelności kabiny itd.). Problemem jest też konserwacja kabiny prysznicowej. Wymaga ona zdecydowanie więcej pracy.

Jeśli zdecydujemy się jednak na kabinę, to musimy wiedzieć o kilka istotnych sprawach. Pierwszą rzeczą na którą należy zwrócić uwagę jest zabudowa łazienki. To w jaki sposób ustawione są pozostałe elementy zabudowy w pewnym stopniu warunkuje wybór konkretnego modelu kabiny.

I już na etapie musimy zastanowić nad tym w jaki sposób będzie się ona otwierać. Czy lepszym rozwiązaniem będzie kabina z drzwiami rozsuwanymi czy „zwykłymi”? Czyli otwieranymi. Ten wybór jest w dużym stopniu uzależniony nie tylko tylko od tego jak rozmieszczone elementy zabudowy łazienki, ale również od jej wielkości.

Istnieje 5 (a w zasadzie to 4 o czym za chwilę) rodzajów drzwi. Wspomniane już suwane i uchylne. W tym drugim wypadku najczęściej drzwi otwierają się na zewnątrz, dlatego właśnie niekoniecznie sprawdzają się w przypadku małych łazienek. Jest również rodzaj o nazwie „wahadłowe”. W tym wypadku zawiasy znajdują się wewnątrz kabiny. Przez to drzwi otwierają się do środka. Jeśli decydujemy się na taki rodzaj, to stajemy przed kolejnym wyborem. Czy te drzwi wahadłowe mają być jednoskrzydłowe czy dwuskrzydłowe? Jeśli podejmiemy decyzję, to pozostaje już tylko jeden wybór. W pierwszym przypadku mamy drzwi prawo i lewostronne. W drugim symetryczne i asymetryczne.

Można również się spotkać z drzwiami harmonijkowymi. Zajmują one niewiele miejsca, więc jest to ich zaletą. Niestety wadą w przypadku tego typu drzwi jest niewielka szczelność mechanizmu. Ostatni typ to „walk in”, czyli prysznic w którym nie ma drzwi. To rozwiązanie wykorzystywane w nowocześnie aranżowanych łazienkach.

Jakie mamy typu kabin prysznicowych? Najpopularniejszy w tym momencie jest model „narożny”. To on najlepiej sprawdza się w przypadku małych łazienek. Kolejny typ określony jest jako „wolnostojący”. Charakteryzują go dwie rzeczy. Po pierwsze taka kabina nie styka się z żadną ścianą łazienki. Drugą sprawą jest to, że w przypadku takiego modelu, potrzebna jest specjalna instalacja wodna ( i też odprowadzająca).

Kolejny model określa się mianem „wnękowego”. W tym wypadku mamy dwie możliwości. Albo wykorzystujemy gotową już wnękę. Do tego montujemy jedynie drzwi prysznicowe. Możemy również zrobić taką wnękę w naszej łazience.

​Czy warto wybrać wannę?

Wydaje się być ona przeżytkiem. Przynajmniej ta w klasycznej formie. Producenci kuszą jednak wannami z dodatkowymi funkcjami. Na przykład z hydromasażem. Również w kwestii wyglądu mamy większy wybór. Na pewno zalety wanny docenią rodzice z małymi dziećmi. Daje ona możliwość zabawy z nimi, a więc zacieśniania więzów rodzinnych.

Wanna to też idealne rozwiązanie dla zestresowanych osób. Kąpiel w niej odpręża lepiej niż szybki prysznic. Wanna to pomysł dla osób, które zmagają się z jakimiś problemami zdrowotnymi. Bardzo dobrze sprawdza się w przypadku aromaterapii. Kąpiel w wannie z dodatkami olejków eterycznych pomaga osobom cierpiącym na schorzenia reumatyczne a także dolegliwości skórne. Warto to wziąć pod uwagę przy podejmowaniu decyzji.

Tak samo jak wady takiego wyboru. Przede wszystkim wanna to sporo miejsca. Jeśli ktoś nie chce mieć tego problemu, może wybrać mieszkanie z większą łazienką. Ttę niedogodność niweluje model narożny. Wciąż jednak trzeba to wziąć pod uwagę, zwłaszcza jeśli macie niewielką łazienkę.

Kolejna sprawa to wspominana już kwestia wody. Wanna to zdecydowanie większe jej zużycie. Trzeba więc brać pod uwagę wyższy kosz użytkowania. Wiele też zależy od rodzaj materiału z którego jest wykonana wanna. Zarówno w kwestii jej zalet, jak i wad. To również trzeba wziąć pod uwagę.

Rodzaje wanien

Jeśli zdecydujemy się na wannę, to pojawia się nowe pytanie. „Jaką wybrać?”. Pod uwagę musimy wziąć co najmniej kilka czynników. Po pierwsze materiał z jakiego jest ona wykonana. Inne zalety ma wanna żeliwna. Inne stalowa. Pierwsza z wymienionych zwykle dostępna jest w kolorze białym. Do zalet takiej wanny zalicza się między innymi solidność i trwałość. Ma ona jednak swoje wady. Jedną z nich spora waga. Utrudnia to przenoszenie. Z kolei w przypadku wanien stalowych woda szybko traci ciepło. Są one za to dużo tańsze. Większy jest również wybór modeli i kolorów. Wanna stalowa jest dużo lżejsza od żeliwnej. Łatwiej się ją więc przenosi.

Kolejnym – bardzo popularnym – rodzajem jest wanna akrylowa. Co zalicza się do jej zalet? Jest ona lekka. Długo utrzymuje ciepło. Dostępny jest szeroki wybór modeli i kolorów. Tego typu wanna jest odporna na rdzę i grzyb. Niestety ma również wady. Jedną z nich jest mała odporność na zarysowania.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here