W ciągu ostatnich kilku lat zrobiły one zawrotną karierę. O przeciwutleniaczach nie tylko się pisze, ale przede wszystkim wykorzystuje się ich właściwości. Chociażby w kremach do pielęgnacji twarzy. Czym są i co warto o nich wiedzieć?

Czym są przeciwutleniacze?

Spotkacie się również z nazwą antyoksydanty. To nic innego jak naturalne substancje, których głównym zadaniem jest ochrona ludzkiego organizmu przed nowotworami. Ale to nie wszystko. Przeciwutleniacze są wymieniane w kontekście utrzymania młodego wyglądu. Dlatego są one polecane jako jeden z elementów pielęgnacji skóry.

Nie można nie wspomnieć o tym, że antyoksydanty są wiązane z zapobieganiem schorzeniem serca, ale również bada się je pod kątem wykorzystania ich w przypadku leczenie choroby Parkinsona.

Przeciwutleniacze – na poziomie mikro – chronią nas przed nadmiernym działaniem tak zwanych wolnych rodników. Te ostatnie między przyspieszają proces starzenia się skóry, ale również poszczególnych organów. Zwykle w tym kontekście pojawia się pojęcie „stres oksydacyjny”. To sytuacja w której w organizmie dochodzi do zaburzenia równowagi między przeciwutleniaczami a wolnymi rodnikami. Tutaj też warto zaznaczyć, że te ostanie występują w ludzkim organizmie w sposób naturalny. Dopiero ich nadmiar może się okazać szkodliwy.

Co może być powodem tej ostatniej sytuacji? Przede wszystkim tryb życia. Mamy na myśli dostarczenie do organizmu zbyt dużej ilości toksyn. Te ostatnie mogą pochodzić od używek (takich jak papierosy i alkohol), ale też z niezdrowego jedzenia. Zaburzenie równowagi to także efekt nadmiernego stresu. Chociażby tego związanego z pracą.

Jak dostarczać przeciwutleniacze do organizmu?

Poprzez odpowiednio skonstruowaną dietę. Drugim rozwiązaniem ściśle powiązanym z pielęgnacją skóry, są wspomniane kosmetyki, ale także domowe sposoby. Skupimy się na jadłospisie. Przede wszystkim warto wiedzieć, że przeciwutleniaczy – i to silnych – wcale nie trzeba szukać daleko. Do tej grupy zalicza się między innymi witaminy C i E.

Tę pierwszą znajdziecie praktycznie w większości warzyw i owoców. Warto postawić na cytrusy, paprykę, marchewkę, pomidory, jarmuż i szpinak. Oprócz tego w menu powinny się znaleźć: ciecierzyca, jajka, tuńczyk, soczewica i orzechy.

Ale to wciąż nie wszystko. Warto na przykład wspomnieć o flawonoidach. Znajdziecie je między innymi w roślinach strączkowych, ale również zielonej herbacie i gorzkiej czekoladzie. Te antyoksydanty są związane przede wszystkim z profilaktyką nowotworową. Chronią również organizm przed miażdżycą. Flawonoidy występują w produktach pochodzenia roślinnego. To one odpowiadają za smak i zapach tych ostatnich. Wykazują one silne działanie przeciwzapalne.

Przeciwutleniacze w kosmetykach

Przede wszystkim wykorzystuje się je w produkcji produktów o charakterze kosmetycznym, aby wzmacniać działanie poszczególnych składników. Chronią one również ich zapach. Warto tutaj wspomnieć, że mają także działania peroksydacyjne. W największym skrócie ograniczają one utlenianie poszczególnych składników. A to oznacza, że nie tracą one swoich właściwości.

Jakie przeciwutleniacze wykorzystuje się w kosmetykach? Zostały już wspomniane witaminy C i E. Ta druga nazywana bywa często eliksirem młodości. Jest ona wykorzystywana w produktach mających opóźniać proces starzenia się skóry. Po drugie przeciwutleniacze występują w kosmetykach wspomagających produkcję kolagenu. To również ma przełożenie na spowolnienie starzenia się skóry. Kolagen odpowiada przede wszystkim za elastyczność tej ostatniej.

Niezależnie od tego, czy zdecydujecie się kupić kosmetyki z antyoksydantami czy bez nich, koniecznie dokładnie powinniście się zapoznać z etykietą danego preparatu. Producent ma oczywiście obowiązek informowania o składzie. Natomiast w przypadku niektórych składników może on ukrywać je pod innymi nazwami. Dlatego po pierwsze trzeba dokładnie czytać etykiety. Po drugie przyda się wiedza na temat tego jak działają poszczególne składniki. Czy mają skutki uboczne itd.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here