Żelazka od lat pomagają nam utrzymać schludny wygląd naszej odzieży. Dawne modele z „duszą” odeszły w zapomnienie, ale także żelazka elektryczne mają teraz konkurencję w postaci parownic do ubrań. Jaki sprzęt wybrać dla siebie?

Żelazko elektryczne – na co zwracać uwagę?

Jednym z podstawowych parametrów jaki ma znaczenie przy wyborze żelazka jest jego maksymalna moc. To od niej zależy z jaką skutecznością będzie ono działało. Im większa, tym łatwiej będzie mu poradzić sobie z trudniejszymi zagnieceniami. Także od niej uzależniony jest czas z jakim powierzchnia pracująca się nagrzewa.

Dla niektórych modeli ten proces jest tak szybki, że są one gotowe do użycia od razu po ich włączeniu. Moc związana jest z prędkością zmian temperatury (zarówno zwiększanie jej, jak i zmniejszanie). Wśród parametrów oferowanych przez producentów spotkamy się z rozpiętością od 1399W – 2600W. Najbardziej popularne z żelazek przeciętnie mają powyżej 2400W mocy. Pośrednio ten wskaźnik związany jest z dodatkowymi funkcjami urządzenia.
Generatory pary oraz ich efektywność połączona jest z tym jaka jest moc naszego żelazka. Im ona wyższa tym więcej skroplonej wody jest w stanie wygenerować sprzęt. To szczególnie pożądana opcja w przypadku prasowania tkanin, które łatwiej się gniotą i są bardziej wymagające w utrzymaniu. Umożliwiają one zarówno klasyczne prasowanie, jak i takie z wykorzystaniem pary wodnej.

Pomaga to w rozluźnieniu tkaniny, co ułatwia ich wyprostowanie. Parametr opisujący wielkość wyrzutu pary wyrażany jest w gramach na minutę. Przy podobnych modelach warto zwrócić uwagę na to, czy posiadają blokadę, która uniemożliwia wodzie wydobywanie się z kanalików parowych. To zabezpieczenie gwarantuje nam, że zmiana pozycji żelazka nie będzie skutkowała wylewaniem się resztek wody i pozostawianiu mokrych plam. Jest to mechanizm istotny także ze względów bezpieczeństwa użytkowania urządzenia. W przypadku postawienia żelazka wyciek może być przyczyną uszkodzenia, gdy woda dostanie się tam, gdzie nie powinna. Z perspektywy użytkowania go z wodą wodociągową warto także upewnić się, że urządzenie jest wyposażone w filtr zapobiegający osadzaniu się kamienia, który również nie wpływa korzystnie na stan techniczny żelazka.

Żelazka turystyczne – czym się charakteryzują?

Dla osób, które ciągle są w ruchu lub planują wyjazd na wakacje  pomyślano o miniaturyzacji żelazek i stworzono modele podróżne, które różnią się zarówno mocą i gabarytami od swoich pełnowymiarowych krewnych. Wybierając ten typ musimy pogodzić się z tym, że wraz ze zmniejszeniem rozmiarów pozbawiamy się także niektórych dodatkowych funkcji, które zwykle dostępne są w przypadku większych urządzeń. Ze względu na ograniczoną moc jego czas nagrzewania jest wydłużony w stosunku do tych, które osiągają wartości powyżej 2400W. Zwykle mają one kompaktową budowę (np. składany uchwyt), która sprawia, że nie zajmują one dużo miejsca w naszym bagażu. Jednak z tymi wygodami połączone są także wady związane ze – wspomnianą już – mniejszą mocą oraz stosunkowo niewielką powierzchnią prasowania. Ze względu na to czas prasowania wydłuża się dwójnasób.

Czym jest parownica?

Najnowszym krzykiem mody, jeśli chodzi o odświeżanie pomiętych ubrań. Jest to urządzenie, które generuje parę, której wyrzut jest większy, niż w przypadku klasycznych żelazek z możliwością jej użycia. W jej przypadku materiał prasowany jest wyłącznie przy wykorzystaniu strumienia pary. Jest to idealne rozwiązanie dla osób, które cierpią prasując przy użyciu deski. Urządzenie pozwala na wygładzenie zagnieceń w pozycji pionowej. W tym celu wieszamy ubrania na wieszaku.

Niektóre z tego typu produktów mają dołączony pionowy wieszak, który dodatkowo ułatwia ustawienie stanowiska do pracy. Mechanizm jest prosty i wymaga wyłącznie wlania wody do dołączonego pojemnika oraz podłączenie urządzenia do sieci. Stosunkowo niewielkie pojemności zbiorników w mniejszych modelach do użycia domowego wymagają dość częstego napełniania, jednak są także opcje, które posiadają większe zapasy. Prasowanie przy pomocy pary nie tylko pomaga odzyskać właściwy kształt rzeczy, ale także odświeża je.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here