Proces odnawiania naszego lokum nie musi być wcale skomplikowany i długotrwały, jeśli tylko będziemy pamiętali o paru zasadach. Warto też korzystać z rad osób bardziej doświadczonych.
Spis Treści
Malowanie mieszkania – plan zmian
Najpierw musimy się do tego przygotować. Dobrze jest na początku przygotować plan działania. Zastanowić się nad tym, które pomieszczenia będziemy malowali. Za tym idzie konieczność zmierzenia ich powierzchni, abyśmy wiedzieli między innymi ile farby będziemy musieli kupić. Koniecznie też będziemy musieli zorientować co przyjdzie nam malować.
Inaczej na przykład będziemy działać w przypadku suchego tynku niż tradycyjnego. Jeśli mieszkanie ma już swoje lata, również warto mieć to na uwadze. W przypadku, gdy ściana będzie pylić, trzeba ją będzie zagruntować.
Przygotowanie pomieszczenia do malowania
Warto zdementować włączniki świata, lampy i gniazdka wtykowe. Ewentualnie zabezpieczyć je folią malarską. Meble i inne domowe sprzęty najlepiej po prostu z pokoju wynieść. Jeśli czegoś nie będzie można, to stawiamy na środku pomieszczenia i szczelnie zakrywamy. Nie chcemy ich przecież zniszczyć. Oklejamy również ościeżnice i ramy okien, czy listwy podłogowe. Dzięki temu unikniemy problemów.
Przygotowanie ścian do malowania
Zabezpieczenie pomieszczenia to jedno, ale to nie wszystko co trzeba zrobić. Ściany przed malowaniem należy dokładnie oczyścić. To jedna sprawa. Ściany powinny być też równe i co ważne suche. Do gruntowania używamy albo gotowego preparatu, albo rozcieńczonej farby. Dzięki temu zmniejszamy lub wyrównujemy chłonność ściany. Do tego wzmacniamy ją też.
Wybór farby do malowania
To oczywiście temat – rzeka, ale warto wiedzieć o paru sprawach. Jednym z czynników, który ma wpływ na wybór farby, jest to jakie pomieszczenie będziemy malowali. Jeśli jest ono suche (tak jak na przykład sypialnia czy pokój-biuro) możemy zdecydować się na każdy rodzaj. Dobrze w tym wypadku w sprawdzają się farby emulsyjne, dobrze kryjące. W miejscu gdzie będzie wilgotno (kuchnia, czy łazienka), lepiej wybrać produkt wodoodporny (np. akrylowe).
Obecnie oferta farb na rynku jest tak duża, że bardzo łatwo się pogubić. Jak zostało wspomniane, jednym z istotnych kryteriów, jest miejscu w którym ma być ona użyta. Warto zapytać sprzedawcy o najlepszy rodzaj farby do danego pomieszczenia. Można też taką wiedzę zdobyć samemu. Wracając do kwestii wyboru farby, to ma naprawdę on duże znaczenie, jeśli chcemy pomalować przedpokój. To pomieszczenie często jest traktowane po macoszemu, a skutkiem tego jest szybkie niszczenie ścian, ale też po prostu ich zabrudzenie.
W przypadku przedpokoju musimy wziąć pod uwagę dwa ważne czynniki. Po pierwsze musi to być farba, która będzie bardziej odporna na ścieranie. Druga sprawa to kwestia połysku lub jego braku. Obecnie w nowych mieszkaniach to pomieszczenie zwykle jest wykończone tzw. matem. Jeśli jednak decydujemy się na wspomniany połysk, to musimy pamiętać o tym, że ściana którą będziemy malować, powinna być gładka.
Farby o wysokiej odporności na ścieranie występują w 5 klasach. Przy czym 1 oznacza najwyższą, a do tego z możliwością czyszczenia ściany na mokro. W przypadku przedpokoju powinniśmy wybierać farby pierwszej i drugiej klasy. To najbardziej praktyczne rozwiązanie.
Szczególną uwagę powinniśmy zwrócić na farbę, która znajdzie się w pokoju dla naszych pociech. Musi ona charakteryzować się pewnymi cechami. Najczęściej wymienianą właściwością jest wodorozcienczalnoość. Dlaczego akurat to jest tak ważne? Wybór takiej farby zapewnia przede wszystkim brak toksycznych substancji, które mogłyby się uwalniać i negatywnie wpływać na zdrowie dziecka. Nie musimy się przejmować benzyną lakową czy toluenem. Na pewno jako rodzice będziemy spokojniejsi.
Zanim o konkretnych rodzajach farb, które sprawdzą się w pokoju malucha, to jeszcze jedna istotna kwestia. Faktura ścian. Warto wziąć pod uwagę jak najbardziej gładkie ściany. To w dużym stopniu ogranicza osadzanie się na nich kurzu. A co za tym idzie mniejsza jest ilość czynnika alergicznego. Dlatego najlepiej zdecydować się na wykorzystanie tynków gipsowych. Mogą to być również gipsowo – tynkowe.
Wróćmy do rodzajów farb wodorozcieńczalnych. Generalnie ten typ charakteryzuje się tym, że jest przyjazny dla środowiska i szybko schnie. Warto też wspomnieć o tym, że nie wydzielają one męczącego dla naszego węchu zapachu.
10Spotkacie się też z nazwą emulsyjna. To tym rodzajem farb najczęściej malujemy mieszkania. Również pokój dla dziecka. Jest to farba ekologiczna. Nadaje się do malowania wspomnianych wyżej tynków gipsowych.
Drugi rodzaj to farby mineralne. Cechuje je między innymi spora wytrzymałość. Tak jest w przypadku farby krzemianowej (spoiwem mineralnym w tym wypadku jest szkło wodno potasowe). Są one też bardziej odporne na zabrudzenia. Co w przypadku pokoju dla dzieci jest wielką zaletą. Ostatnim rodzajem jest zmodyfikowana farba klejowa. Kiedyś tworzone były one na bazie kleju kostnego. Obecnie wykorzystuje się w nich metacelulozę. Jest ona pochodzenia roślinnego.