Kupno mieszkania, to dla wielu wyjątkowy moment. Ci, którzy mają już to za sobą, z pewnością wiedzą, że wybór mieszkania nie jest prostą sprawą. Jednak na wyborze problemy się nie kończą. Aby kupić mieszkanie bezpiecznie, należy przed transakcją zebrać kilka informacji. Poniższa lista trzech najważniejszych czynności, przed podpisaniem umowy kupna, pomoże Wam.

Kupno mieszkania – księga wieczysta

W księdze wieczystej znajdziemy wiele bardzo ważnych informacji. Wystarczy od sprzedającego wziąć jej numer przydzielony do nieruchomości. Dowiemy się z niej, czy na nieruchomości nie ma hipoteki, nie toczy się postępowanie komornicze, ilu jest właścicieli, informacje o wieczystym użytkowaniu i tym podobne dane. Znajdziemy w niej wszystkie najistotniejsze informacje. W przypadku zakupu mieszkania od dewelopera wpis do księgi wieczystej dokonywany jest po raz pierwszy. Oznacza to, że zaczynamy z tak zwaną czystą kartą i nie ma tu mowy o jakichkolwiek problemach.

Dokumenty przy zakupie mieszkania

Przed podpisaniem aktu, notariusz przekaże Ci wykaz dokumentów, które będą niezbędne. Jednak warto taką listę przekazać sprzedającemu wcześniej, aby mógł się przygotować.
Dokumenty o które musisz poprosić właściciela mieszkania to :

• Wypis z księgi wieczystej
• Wypis z ewidencji gruntów
• Potwierdzenie z urzędu, że w lokalu nie jest nikt zameldowany
• Akt własności
• Wypis z ewidencji lokali
• Wyrys z rejestru gruntu
• Potwierdzenie o braku zaległości we wspólnocie oraz urzędzie

Gdy kupujesz mieszkanie od dewelopera, masz pewność, że kompletna dokumentacja będzie gotowa czekać na dzień podpisania aktu notarialnego. Deweloper przekazuje dokumenty w pakiecie wraz z nośnikiem, na którym znaleźć można wszelkie plany i rysunki techniczne dotyczące mieszkania.

​Zadatek lub zaliczka – czym się różnią?

Mimo iż zadatek i zaliczka, w potocznym języku, występują zamiennie, jest między nimi kluczowa różnica. Wpłacając zadatek, musicie wiedzieć, że kiedy się rozmyślicie, te pieniądze przepadną. Jeżeli natomiast, rozmyśli się sprzedający, to Wy otrzymacie dwukrotność kwoty zadatku. Jest to więc przydatna forma zabezpieczenia dla Was, jeżeli jesteście pewni zakupu. W przeciwnym wypadku dużo lepiej będzie umówić się ze sprzedającym na zaliczkę. W momencie rezygnacji (w przypadku obu stron) pieniądze będą Wam zwrócone.

Podczas zakupu mieszkania od dewelopera, możliwa jest tylko zapłata zaliczki podczas podpisywania umowy rezerwacyjnej. To, co się dzieje z nią jest normowane ustawą. Jeżeli zrezygnujecie z zakupu, pieniądze zostają Wam zwrócone. Jeżeli się zdecydujecie, wpłacona kwota zalicza się na poczet całej wartości mieszkania, którą musisz zapłacić.

Pamiętajcie, że ostrożności nigdy za wiele. Nie wiecie z kim masz do czynienia przy zakupie mieszkania. Jednak w prosty sposób, możesz zniwelować ryzyko oszustwa lub straty pieniędzy, przestrzegając tych trzech punktów. Zakup mieszkania z drugiej ręki powoduje, że trzeba pamiętać o większej ilości rzeczy i uważać, by transakcja była bezpieczna. Jeżeli nie chcesz podejmować dodatkowego ryzyka zwykle poleca się udanie się bezpośrednio do dewelopera. Przy zakupie nowego mieszkania macie gwarancję, że wszystko zostanie dopilnowane i dopięte na ostatni guzik, a pieniądze nie zostaną przekazane, dopóki nie zostaną spełnione odpowiednie warunki ze strony firmy sprzedającej mieszkanie.

Ten ostatni aspekt jest uregulowany między innymi przepisami z tak zwanej ustawy deweloperskiej. Nie zwalnia to w żadnym wypadku ze obowiązku sprawdzenia firmy. Można to zrobić zarówno przez internet i jak w urzędach. Na pewno koniecznością jest sprawdzenie dewelopera w KRS. Wiele na temat firmy powie jej strona i zawarte na niej informacje. Im jest ich więcej i bardziej szczegółowe są, tym lepiej. Koniecznie też sprawdźcie historię wykonanych dotychczas inwestycji. Czy zostały one oddane w przewidywanym terminie? Czy może było opóźnienie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here