Olej kokosowy święci coraz większe triumfy nie tylko na naszych talerzach, ale też w łazienkach. Uniwersalny produkt, który może zastąpić kilka naraz to zakup, który opłaca się dokonać. Na jakie cechy oleju trzeba zwrócić uwagę, zanim wybierzemy ten jedyny? Kilka praktycznych porad poniżej.

Olej kokosowy – rafinowany czy nierafinowany?

Po pierwsze należy sobie odpowiedzieć na pytanie, co to w ogóle znaczy? Chodzi tu o różnice w pozyskiwaniu oleju z miąższu orzecha kokosa. Rafinowany jest efektem tłoczenia na zimno. W czasie tego procesu nie wykorzystuje się wysokich temperatur. Ta metoda nie jest też związana z wieloetapowym przetwarzaniem. Dlatego też często oleje tego rodzaju posiadają oznaczenie dotyczące sposobu jego wyprodukowania. Olej nierafinowany (czy tłoczony na zimno) posiada zapach i smak kokosowego orzecha. Ponadto wyprodukowany w ten sposób nie traci wartości zdrowotnych i odżywczych ze względu na mniejszy stopień przetworzenia.

Z kolei olej rafinowany poddany jest działaniu wysokiej temperatury w czasie obróbki cieplnej. W związku z tym traci on część swoich atutów. W przypadku tej odmiany możliwe jest stosowanie go w kuchni. Ze względu na swoje właściwości nie ma on tak niskiej temperatury spalania jak jego nierafinowana odmiana. Do pielęgnacji ta odmiana nie jest wykorzystywana przez fakt pozbycia się w czasie obróbki termicznej całego zdrowotnego bogactwa. Olej rafinowany nie ma jednak charakterystycznego kokosowego zapachu ani smaku. Dlatego też nie wpływa na to, jak smakują potrawy, które wykonamy z jego użyciem.

Naszą uwagę – poza rodzajem – powinien zwrócić także skład produktu. Szukamy produktów, które mają w składzie tylko jeden komponent. Jest nim miąższ kokosowy. W przypadku, gdy zawiera on domieszki innych składników, to oznacza, że mamy do czynienia z produktem, który w istocie nie jest olejem stuprocentowym. Pamiętajmy, że zależy nam na oleju jednoskładnikowym.

Jeśli zależy nam na produkcie o jak najlepszym składzie, to warto zwrócić uwagę na dwa inne „nie”, które znajdziemy na etykiecie. Niektóre z olejów kokosowych na opakowaniu opatrzone są także informacja dotyczącą dodatkowych jego cech. Taką gwarancją jest wiadomość o tym, że jest on niebielony, a także jest nieperfumowany.

Olej kokosowy – sposób wykorzystania

Olej ma różnorodne formy zastosowań. Może służyć jako nawilżenie dla suchych dłoni, maseczka do włosów, krem po goleniu, czy baza do domowego kremu. Jeśli jednak chcemy wykorzystać olej do pielęgnacji naszej fryzury należy pamiętać o tym, że nie nadaje się on jako kosmetyk do rozjaśnianej czupryny. W przypadku dobrania oleju do rozjaśnionych pukli możemy spodziewać się tego, że będą one puszyć się ze względu na właściwości włosów poddanych takim zabiegom. Płynna konsystencja, która olej może z łatwością osiągnąć ułatwia tworzenie przy jego pomocy domowych kremów.

Biorąc pod uwagę to, że tłuszcze są świetnymi nośnikami zapachów jesteśmy w stanie stworzyć przy jego pomocy odżywczą kombinację o dowolnym zapachu. Możemy także dowolnie mieszać go z innymi dobroczynnymi składnikami (jak np. masło shea), by wzmocnić jego działanie. Dla spierzchniętych ust można z łatwością zrobić cukrowy peeling, który pozbędzie się martwego naskórka. Ostatnim trendem jest także ssanie oleju kokosowego. Płukanie nim jamy ustnej na czczo pomaga pozbyć się bakterii oraz zachować dobrą kondycję całego organizmu.

Olej może stanowić nie tylko kosmetyk do pielęgnacji, ale jest też stosowany jako lek. Możemy wykorzystywać olej jako maść, która pomoże przy skaleczeniach. Ponadto jego stosowanie jest wskazane przy walce z łupieżem, czy grzybicą. Właściwości kokosa znane są ze swojego antybakteryjnego działania, a także efektu wzmacniającego działania produktów leczących wspomniane dolegliwości.

Olej kokosowy – kraj pochodzenia i certyfikaty

Ta informacja także nie powinna umknąć naszej uwadze w czasie czytania etykiet. Zwykle producenci powinni umieszczać na nich dwie lokacje. Jedną z nich jest kraj pochodzenia, a drugą jest miejsce pochodzenia składników.

Ponadto produkt może zawierać także dane na temat certyfikacji, które zdobył. Ta informacja wskazuje np. na to, czy składniki pochodzą z ekologicznych upraw.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here