Coraz więcej osób przynosi swoje obowiązki do domu. Wielu z nas zakłada własne firmy i to właśnie mieszkanie staje się biurem. Warto więc pomyśleć, aby ułatwić sobie pracę w domu. Znaleźć w nim kąt, który przeznaczycie na pokój do pracy.

Pokój do pracy – biurko

A przynajmniej to jeden z dwóch istotnych mebli w takim pokoju. Drugim jest odpowiedni krzesło przy biurku. Skupmy się jednak teraz na tym ostatnim. Przy jego wyborze warto zwrócić na wielkość, ilość szuflad, a także jego wysokość. To istotne kwestie chociażby z perspektywy higieny pracy.

Warto się zastanowić przed wyborem biurka, co będzie się na nim znajdowało. Wiadomo, że potrzebujemy miejsca na komputer. Do tego być może sporo miejsca na „papiery”. Generalnie lepiej kupić większe biurko. Na wszelki wypadek. Nie warto też nie oszczędzać, jeśli chodzi o kwestię funkcjonalności.

To jak wygląda biurko jest ważne przede wszystkim w kwestii potrzeb użytkownika. Estetyka tego mebla w tym wypadku schodzi na drugi plan, chociaż oczywiście dobrze jest ją wziąć pod uwagę. Wygodne i dobrane do kręgosłupa krzesło to konieczność, jeśli pracujecie przy biurku. Na nim też lepiej nie oszczędzać.

Przy wyborze tego mebla trzeba pamiętać o paru liczbach. Po pierwsze głębokość blatu. Dostosowujemy ją oczywiście do naszych potrzeb, ale powinna ona wynosić co najmniej 80 centymetrów. W przypadku szerokości również bierzemy pod uwagę kwestie indywidualne i też możliwości pomieszczenia . Natomiast za minimalną szerokość, która pozwala cieszyć się sporą powierzchnią użytkową, uznaje się 120 centymetrów.

Jeśli pracujemy przy komputerze (mogą się też przydać słuchawki), to na kupnie biurka nie powinniśmy oszczędzać. A już na pewno nie wybierać jako miejsca do pracy stolika, który zwykle służy nam do czego innego. Warto zastanowić się nad wysuwaną półką na klawiaturę. A dokładniej nad tym czy jest ona nam potrzebna. Z perspektywy obciążeń naszych nadgarstków, lepiej by klawiatura stała na blacie.

Wygodne i dobrane do kręgosłupa krzesło to konieczność, jeśli pracujecie przy biurku. Na nim też lepiej nie oszczędzać. I zatrzymajmy się na chwilę przy nim. Jak dobrać idealne krzesło? Na pewno trzeba zwrócić uwag na kilka ważnych kwestii. Jedną z nich jest stabilność tego mebla. Powinien on również zapewniać swobodę ruchów. Istotnym elementem jest również odpowiednie ustawienie krzesła. Po pierwsze jego siedzisko powinno być umieszczone około 50 centymetrów od ziemi. Musimy mieć możliwość, siedząc na nim, zgiąć nogi pod kątem 90 stopni. Krzesło powinno być wyprofilowane tak, abyśmy nie musieli w nienaturalny sposób zginać kręgosłupa.

​Co jeszcze uwzględnić w pokoju do pracy?

Biurko i krzesło to jedno, ale przydadzą się też inne meble. Chociażby do przechowywania „papierów”. Można zdecydować się na przykład na system półek. Dobrym pomysłem jest też szafa biblioteczna. Oczywiście wiele w kwestii wyboru zależy od metrażu pokoju i możliwości jego umeblowania. System półek to przede wszystkim możliwość zagospodarowania każdej wolnej przestrzeni w pokoju. Sprawdzi się więc jeśli mamy niewielki metraż. Kolejną zaletą jest niska cena takiego rozwiązania. System półek to bardzo łatwy montaż.

​Gdzie urządzić miejsce do pracy?

Warto się już na samym początku zastanowić, czy będziecie potrzebowali oddzielnego pomieszczenia. Jeśli tylko zabieracie pracę do domu, to być może wystarczy wygospodarować nieco miejsca w pokoju dziennym. Gdzieś w kącie postawić biurko i wygodne krzesło. Sypialnia to zły pomysł na biuro.

Jeśli jednak prowadzimy firmę z domu, a do tego przyjmujemy w nim klientów, oddzielne pomieszczenie na biuro staje się koniecznością. Dobre rozwiązanie to pokój widny. Oczywiście wiele zależy w tym wypadku od tego, czy nasza praca odbywa się w dzień, czy w nocy. W tym pierwszym przypadku postawcie na jasny pokój.

​Jakie oświetlenie wybrać?

Przyda się lampka biurowa. W przypadku osób praworęcznych należy postawić ja po lewej stronie. Odwrotnie jest w przypadku leworęcznych. Najlepiej aby taka lampka miała regulowane ramie, ale też ruchomy klosz.

Rozwińmy nieco temat oświetlenia. Przy jego zakupie, a potem montażu warto wziąć pod uwagę kilka czynników. Pierwszym na który zwrócimy uwagę jest wielkość i waga lampki. Nie powinna być ona zbyt ciężka, ani za duża. Dzięki temu będzie dużo bardziej mobilna. Zwróćmy też uwagę na to jak długi ma kabel. W tym wypadku bierzemy pod uwagę rozmieszczenie gniazdek (możemy oczywiście zdecydować się na przedłużacze, ale to „mnożenie” rzeczy, które będą znajdować się w okolicy biurka). To jedna sprawa. Natomiast minimalna długość wynosi 1,5 metra.

Istotną rzeczą na którą powinniśmy zwrócić uwagę jest odległość żarówki od oświetlanej nią powierzchni. Kolejna liczba do zapamiętania – 35 centymetrów. Tyle powinna wynosić maksymalna odległość. Zapewnia ona odpowiednie oświetlenie danej powierzchni. Musimy też zwrócić uwagę na moc żarówki. Nie powinna być ona zbyt duża. Pewnym rozwiązaniem, coraz mocniej promowanym, jest zakup żarówek ledowych. W przypadku tradycyjnych moc podawano w watach. Przy żarówkach ledowych zwraca się uwagę na wartość nominalnego strumienia światła. Jest ona wyrażana w lumenach. Zasada jest dość prosta. Im ich więcej, tym żarówka daje „mocniejsze” światła. W przypadku tych tradycyjnych można zestawić liczbę watów z lumenami. I tę wartość podawać. W tym zestawieniu wypadają one jednak gorzej od ledowych.

Na koniec jeszcze jedna kwestia. Przy wyborze lampki na biurko zwróćmy uwagę na to, aby łatwo można było zmienić jej pozycję. Tak by światło padało w innym kierunku. To bardzo ułatwi nam pracę.

To jak będzie wyglądać oświetlenie sufitowe w dużym stopniu zależy od wielkości pomieszczenia. Ważny jest też kolor ścian. Ciemniejszy będzie wymagał więcej źródeł światła. Ciekawym rozwiązaniem jest listwa (szyna) z reflektorami. Dzięki niej będziecie mieć możliwość skierowania światła w konkretne miejsce. Takie szyny nie są drogie i to ich zdecydowana zaleta. W niektórych z nich można też sterować natężeniem światła. Wadą jest to, że nie pasują do wszystkich wnętrz. Sprawdzą się raczej w tych urządzonych w stylu „modern”.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here