Włosy podobnie jak cały organizm potrzebują pewnych składników. W jednej z grup znajdują się pierwiastki. Są one ważne dla włosów z różnych przyczyn. Więcej na ich temat w poniższym poradniku.

Dlaczego pierwiastki są tak ważne dla włosów?

Odpowiadają one bowiem między innymi za ich stan. To właśnie pierwiastki – razem z witaminami – mają wpływ na mieszki włosowe. To w jaki sposób te pracują. Czyli de facto produkują włos. Pierwiastki wpływają rzecz jasna również na to jak wygląda cała fryzura. Czy włosy nie są przesuszone? Czy nie macie z kolei problemów z nadmiernym przetłuszczaniem się skóry głowy. Pierwiastki mają również w końcu wpływ na to czy włosy są cienkie, pozbawione, czy przeciwnie.

Dostarczać można je na różne sposoby. Najbardziej oczywisty – to dieta dla włosów. W tej ostatniej poza minerałami powinny się znaleźć witaminy, ale także na przeciwutleniacze. Pierwiastki można również spotkać w kosmetykach do pielęgnacji włosów, a także w suplementach diety na ich wypadanie. Warto dokładnie czytać etykiety takich produktów. Reklamy to jedno, a Was powinno interesować ich faktyczne działania.

Składniki zawierające pewne pierwiastki znajdziecie również w domowych sposobach pielęgnacji fryzury i takich, które zmniejszają wypadanie. Tutaj warto zaznaczyć, że część z tych rozwiązań działa również w przypadku problemów ze skórą. Tak jest chociażby w przypadku siarki o której więcej znajdziecie poniżej.

Generalnie takie domowe sposoby (maski, płukanki itd.) możecie stosować bez obawy. Natomiast nie oznacza to, że nie macie przy tym uważać. Są one co prawda pozbawione poważnych skutków ubocznych, ale mogą na przykład uczulać. Warto więc – zanim użyjecie ich na głowie – zrobić próbę alergiczną. Nanieść – dajmy na to maseczkę – na skórę ręki (po wewnętrznej stronie) i sprawdzić, czy nie pojawi się zaczerwienienie i pieczenie.

Pierwiastki ważne dla włosów

​Siarka

Jeśli pojawia się pytanie jaki minerał jest najbardziej istotny z punktu widzenia włosów, to właśnie ona króluje w różnego rodzaju rankingach. Siarka wpływa na co najmniej kilka aspektów związanych z naszym organizmem. Was najbardziej interesuje to, że „obstawia” skórę, paznokcie i właśnie włosy.

Skupmy się na tych ostatnich. Siarka to aminokwasy, które są podstawą budulca włosów. To między innymi cysteina o której już parę razy zdarzyło mi się wspominać. Generalnie siarka to białka keratynowe tak upraszczając. Nasze włosy dzięki temu pierwiastkowi są bardziej sprężyste i silne. Gdzie go szukać? Przede wszystkim w warzywach, które nie do końca miło pachną, gdy się gotują. Mamy tutaj na myśli chociażby kalafiora i białą kapustę. Do diety włącz groch, rzodkiewkę i brokuły. Generalnie siarka to także produkty wysokobiałkowe.

​Cynk

To też pierwiastek, który ma mnóstwo do powiedzenia w naszym organizmie. Dość powiedzieć, że połączony jest z 80 enzymami znajdującymi się w nim. Jako ciekawostkę dodamy, że gdyby pojawił się niedobór cynku, to jednym z objawów będą zaburzenia węchu i odczuwania smaku.

Dlaczego włosy potrzebują tego pierwiastka? Cynk ma – podobnie jak siarka – wpływ na sprężystość. Poprawia wygląd i strukturę włosa. Ma też wpływ na witaminę A, która powiązana jest z keratynizacją. Długotrwały niedobór cynku to spore ryzyko mocnego przerzedzenia fryzury. Najlepiej tego pierwiastka szukać w owocach morza. Nie każdy je lubi, a i nie każdy może je jeść. Cynk jest obecny w kaszy gryczanej, migdałach i dzikim ryżu.

​Selen

Pewnie nie spodziewaliście tego pierwiastka tutaj. Generalnie zwykle na pytanie: co robi w naszym organizmie” odpowiedzią jest milczenie. Selen występuje w organizmie w ilościach śladowych, a odpowiedzialny jest za układ odpornościowy. Dla nas istotne jest to ma wielkie znaczenie dla pracy tarczycy. Jeśli wystąpią problemy z funkcjonowaniem tego gruczołu efektem jest wypadanie włosów.

Generalnie zły jest niedobór i nadmiar tego pierwiastka. Dla nas szkodliwa jest zwłaszcza ta druga sytuacja. Przedłużający się nadmiar selenu powoduje między innymi wypadanie włosów. Co nie zmienia faktu, że potrzebujemy go. Dobre źródła selenu to owoce morza, mleko i orzechy brazylijskie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here