To, że spędza on sen z oczu każdej osobie próbującej zrzucić kilogramy, jest oczywiste. Sieć pełna jest pytań o to, jak uniknąć efektu jo-jo. Co zrobić, aby po diecie cieszyć się nową, odchudzoną sylwetką? Pamiętać o paru sprawach.

Czym jest efekt jo-jo?

Najczęściej pojawia się on około 5 miesięcy po zakończeniu diety. Może oczywiście wystąpić wcześniej. Wszystko zależy od tego na jaki rodzaj odchudzania się zdecydowaliście. Jeśli była to bardzo radykalna głodówką (na przykład dieta kopenhaska), to efekt jo-jo pojawia się zdecydowanie szybciej.

Na czym polega? Zwykle po wyjściu z diety redukcyjnej wraca się – mniejszym lub większym stopniu – do wcześniejszych przyzwyczajeń. O efekcie jo-jo można mówić w sytuacji w której masa ciała zwiększy się o co najmniej 10% więcej nic, uzyskany wynik w czasie odchudzania. Natomiast zwykle zdarza się, że mowa tutaj nawet o kilku kilogramach więcej.

Warto mieć świadomość, że może to prowadzić do błędnego koła. Etapy radykalnego odchudzania przeplatają się z przybieraniem na masie. Nierzadko w takiej sytuacji sięga się również po tabletki wspomagające walkę z nadmiarem kilogramów. Generalnie cała sytuacja może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych. I to zarówno w kwestii fizycznej jak i mentalnej.

Takie niekontrolowane chudnięcie i tycie to między innymi poważny problem dla odporności. Może również skutkować pogorszeniem pracy wątroby. To z kolei ryzyko pojawienia się nadmiaru toksyn ,a także wolnych rodników. To będzie wymagało zmian w diecie – zwiększenie ilości przeciwutleniaczy.

Jak skutecznie uniknąć efektu jo-jo?

Poniżej znajdziecie najczęściej popełniane błędy – również w trakcie odchudzania, które mogą skutkować właśnie przybieraniem na wadze.

​Za dużo ćwiczysz

Naprawdę? No nie do końca. Chodzi raczej o to, że za mało odpoczywasz. Organizm musi mieć kiedy się zregenerować. A do tego zwykle z takimi katorżniczym trybem aktywności fizycznej pojawia się bardzo ubogi w kalorie jadłospis. To po pierwsze powoduje, że Twój organizm prędzej czy później się zbuntuje. Po drugie w pewnym momencie taka rygorystyczna dieta się skończy. I wtedy prawie pewne jest to, że rzucisz się na jedzenie. Efekty bardzo szybko będą widoczne.

​Stare nawyki

To kolejny bardzo często występujący problem. Wiadomo, kiedy jesteśmy na diecie, nasz jadłospis mocno się zmienia. Bardzo często cierpimy z tego powodu. Nierzadko dosłownie. Zwłaszcza w sytuacji gdy nasz dotychczasowy jadłospis na wiele w temacie niezdrowego i kalorycznego jedzenia sobie pozwalał. I kiedy dieta się kończy i uzyskamy cel jaki sobie wyznaczyliśmy, wracamy do starych nawyków żywieniowych. Czasem z założenia nic się przecież przez te paręnaście dni nie stanie.

Zbyt szybkie wychodzenie z diety

Zwykle połączone z powrotem do starych nawyków. Bardzo często zdarza się osobom wybierający restrykcyjne diety. I kiedy już w końcu się ona skończy rzucamy się na jedzenie. Jeśli nasz organizm zdążył się „przestawić” w związku z dietą, to musimy się liczyć z efektem jo-jo. Warto więc mimo skończenia procesu odchudzania nie zmieniać drastycznie jadłospisu. Jeśli do tego dieta, którą wybraliście, była zdrowa warto rozważyć, trzymanie się jej zasad. Przy pewnym wzbogaceniu kaloryczności posiłków.

Nadmiar stresu

To w ogóle wróg odchudzania. Zresztą nie tylko zrzucania kilogramów. Możemy go wywołać w czasie diety w pewien sposób „sztucznie”. To znaczy może mieć to miejsce w sytuacji, gdy w jadłospisie będzie brakować magnezu i niektórych witamin z grupy B. Stres bardzo często się zajada. Chociaż oczywiście są przypadki osób chudnących w takiej sytuacji. Przedłużający się stres to też kortyzol. A ten hormon „nie spodoba się” naszej wadze. Powoduje między innymi problem z prawidłową pracą układu pokarmowego i przemianą materii.

Dlatego trzeba walczyć ze stresem. W jaki sposób? Można się chociażby wybrać na wakacje. Natomiast lepiej nie robić tego w czasie diety. Bo efekt jo – jo pojawi się szybciej, niż się spodziewacie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here